avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate CorinaRR

Activitate CorinaRR

Buna ziua,

Am o intrebare legata de un SRL. Acest SRL a fost dizolvat - potrivit Registrului Comertului acest SRL se afla in stare de dizolvare judiciara potrivit art. 237 legea 31/1990. A fost radiat acum in octombrie pentru lipsa sediului social ( sediul de fapt era expirat ). Pe tot parcursul acestor proceduri asociatul unic fost citat la sediul expirat si nu a luat la cunostiinta despre aceste dosare decat acum cateva zile.

Intrebarea mea este urmatoarea: in proprietatea srl-ului se afla un teren, si din cate stiu acesta ar reveni in proprietatea asociatului unic odata cu radierea societatii. Problema e ca asociatul unic este cetatean strain si nu poate dobandi acest teren in proprietate ( nu este nici cetatean al unui stat membru al UE si nici apatrid cu domiciliul intr-un asemenea stat ). Prin urmare, care are fi caile de urmat pentru a lamuri soarta terenului? ( neexistand o lichidare facuta )
Poti invoca faptul ca lichidarea nu a fost efectuata pe cale apelului impotriva hotararii de radiere?

Discuție Radiere SRL
Buna ziua,

Am un srl cu privire la care s-a pronuntat o hotarare de dizolvare ce a fost publicata in Monitorul Oficial. Apoi peste un an s-a pronuntat o hotarare de radiere care putea fi atacata in termen de 30 de zile de la comunicare. Problema e ca eu nu stiam de acest dosar de radiere. Am depus apel , acesta s-a inregistrat.
Apoi am aflat ca cei de la registru au obtinut hotararea de radiere si urmeaza sa faca mentiunea in registru cu privire la starea srl de societate radiata.

Ce mai pot face acum? Pot suspenda inregistrarea mentiunii cu privire la radierea societatii din Registrul Comertului? Eu cred ca apelul este suspensiv de executare, deci de ce sa se faca mentiunea in registru cu privire la radiere daca nu a ramas definitiva solutia de radiere?

Termenul de 30 de zile de la comunicare este cel din NOUL cod de procedura civila, nu? Pentru ca m-am uitat in legea soc comerciale si in legea privind registrul comertului, modificate, si nu apare un astfel de termen pentru apelarea hotararii de radiere.

Va multumesc!