avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate adidanni

Activitate adidanni

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti de ce acte am nevoie pentru a putea fi îngrijitor informal pentru o persoana vârstnică?

Multumesc!
Răspuns la discuția Asociaţii de proprietari
Nu e ok nici on line nici in curtea blocului. În concluzie cred ca varianta cu chestionarele pe mail, pt cine are cu ce, iar pt restul proprietarilor, în scris, pe hârtie și retrimis semnat la președinte, cu condiția ca la final sa fie publicat totul la avizier.

ynocentta a scris:

Instanta de judecata in temeiul disp L nr 196/2018 ,a admis actiunea si a dispus hotararea judecatoreasca de anulare adunare generala a asociatiei de proprietari si a hotararilor votate realizata in varianta online

Adunarea generală a proprietarilor în ce condiții se poate desfășura. Momentan sunt blocate întâlnirile în nr mare de pers. Se poate vota on line prin intern. chestionarelor ? Multumesc
De ce nu putem sa începem amenajarea locuinței nou-construite înainte de ieșirea CF-ului.Blocul e gata , primăria a semnat PV de primire iar pt eliberarea CF-ului trebuie așteptat 3-4 luni, timp in care nu putem intra in locuintă. Constructorul are dreptul sa nu predea cheia apartam. inainte de iesirea CFului?
Multumesc.
De ce nu putem sa începem amenajarea locuinței nou-construite înainte de ieșirea CF-ului.Blocul e gata , primăria a semnat PV de primire iar pt eliberarea CF-ului trebuie așteptat 3-4 luni, timp in care nu putem intra in locuintă. Constructorul are dreptul sa ne predea cheia apartam. inainte de iesirea CFului?
Multumesc.
Răspuns la discuția imputernicire
Asa este nu am cum sa mint,avem acte.este la al 2lea contract semnat de presedinte in numele asociatiei,pe primul abia am reusit sa-l reziliem , ca a si facut rost de alta oferta care s-a aprobat in a.g. Din cauza ca detine procuri semnate de multi proprietari !! Cum sa procedez va rog sa -mi dati un sfat , ca eu nu voi da iar 100lei/ luna pt ca vrea sa schimbe niste grinzi vechi de 50ani de pe acoperis ca doar are majoritate de voturi

-Vă rog să apăsați pe Răspunde, nu pe Citează, când vreți să postați un nou mesaj, și să nu mai scrieți integral cu majuscule. Mulțumesc-
Admin.a închis contul în banca(CEC) din cauza comisionului, zice el, fără nici o hotărâre de comitet sau A. G.

Victor Brosser a scris:

Daca asociatia are cont in banca, puteti face plata linistit, administrtatorul nu trebuie sa faca niciun demers!
Pur si simplu, cand ridica extrasul de cont de la banca opereaza plata pe care ati facut-o.

Este dreptul meu să plătesc prin cont dar administratorul nu vrea să facă acest demers. În acest caz rămân rău platnic șî mă cheamă în judecată. Cine are dreptate?

vali m a scris:

Spuneti-i administratorului sa nu mai retraga banii...sa faca platile prin banca.
Este problema lui ca nu accepta plata prin banca, legea va permite sa faceti asta.

Răspuns la discuția imputernicire adunare generala
IN ACEST CAZ, CONFORM LEGII, PRESEDINTELE FIIND O PERS. TANARA FARA EXPERIENTA ,BINEVOITOARE DE ALTFEL , ESTE INFLUENTATA SI MANIPULATA DE ADMINISTRATOARE, CARE IN AFARA DE CALCULUL PE COMPUTER NU SE IMPLICA CU NIMIC , SI CARE SPUNE CA TOTUL ESTE LEGAL DC EXISTA ACESTE IMPUTERNICIRI, ACTE PE CARE EU PERSONAL NU LE-AM VAZUT SI CRED CA NICI CEILALTI PROPRIETARI, CU TOATE CA LE-AM SOLICITAT IN SCRIS

Adam Grecu a scris:

Mai vin cu o completare: in AG participa toti proprietarii, ba chiar si anumiti invitati, dar drept de vot au doar membrii as. prop. si imputernicitii acestora.

Am tot repetat acest lucru, dar se pare ca tot nu s-a inteles. Poate de data aceasta o sa tineti cont!

Răspuns la discuția imputernicire
Da, e f. Bine doar ca cei care sunt reprezentati prin procura nici nu locuiesc in bloc, (sunt plecati in strainatate , au inchiriat apartam.), iar restul, vreo 10 proprietari, pensionari, cu varste peste 80de ani isi investesc pensiile in blocul constr,in 1969. Sunt de acord cu fondul de reparatii este necesar , se poate strange o suma mai mica. Acum 2luni s-a incheiat o lucrare de schimbare a tevilor de apa care a costat 2000lei/apt. , in urma careia am ramas cu gauri in pereti nerezolvate , finisajul peretilor nefiind trecut in contract. In concluzie facem cum doreste sefa fara sa mai putem obiecta , iar comitetul executiv nu mai are nici un rol pt ca se fac doar adunari generale cu qvorum complet