avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1698 soluții astăzi
Forum Activitate cipriantm

Activitate cipriantm

Va multumesc frumos!

Hotararea din Spania puteam sa o atac "in timp de 20 de zile, incepand cu urmatoarea zi de la primirea notificarii" , notificare facuta in 27 Iunie 2013, iar acum suntem in Decembrie. Nu am primit nimic oficial, cu toate ca s-a cerut din partea judecatoriei din Ro (doar eu m-am interesat de dosarul din Spania), pe cand instanta din Romania a decis, prin comisie rogatorie sa vada ce se inampla cu dosarul care este pe rol in Spania.
Se poate schimba ceva? Ma deranjeaza cel mai mult pensia alimentara de 150 euro. Vreau sa platesc, dar nu atat (eu castig 800 ron/luna). Pot cere o micsorare a pensiei alimentare, in functie de salariul din Ro?

Multumesc inca o data si va doresc un week-end minunat!
Va multumesc! Sa aveti o zi frumoasa!
Nu am fost citat la procesul de divort de acolo. Sotia a deschis proces in Spania (Aprilie 2011) in timp ce in Romania era deschis un proces (Decembrie 2010). Cu ce nu sunt de acord in acea hotarare este ca au stabilit pensie alimentara de 150 euro/luna, iar eu castig 800 ron/luna; si nu mai spun ca mi-au dat drept de vizitare minor 2 ore/saptamana. Pot cere o reducere a pensiei alimentare ?
Va multumesc frumos pentru promptitudine.
Buna seara

Va rog frumos, puteti sa imi spuneti daca se poate anula in instantele din Romania, o hotarare de divort din Spania (casatorie oficiata in Ro, cu cetateni romani).
Cu ce motive?

Va multumesc.
Pentru Doamna Avocat AVLIL

Buna ziua,
Solutiile care le dadeau cei de la judecatorie erau : "pentru a se reveni cu adresă instanţei din Spania" - la 4 termene ---->acelasi raspuns si un altul "pentru ca reprezentantul reclamantei să depuna hotararea de divort a instanţei din Spania". DE UNDE SA O DEPUN ?
Am luat din documentele de la judecatorie un nr. de dosar din Spania si am "cotrobait" internetul. Prea putin ii intereseaza pe spanioli procesele din Romania (ei merg de capul lor inainte, ca doar n-o sa se plece ei in fata noastra). Daca nu credeti, va dau si nr. de dosar din Ro. si veti vedea cate rabdare au instantele din Ro , cam excesiva (pe nervii clientului si ai avocatului ). Astept un raspuns si va multumesc anticipat !
Buna ziua

Va rog foarte frumos daca se poate sa ma lamuriti in doua aspecte cu privire la un proces de divort din Spania.

Am deschis primul proces de divort in Ro (Dec. 2010), mandatara fiind mama ei. A deschis ea proces de divort in Spania (Aprilie 2011). Nu am fost citat din Spania (cu toate ca sotia stia domiciliul meu) - pe motivul ca citez "Paratul avand adresa necunoscuta, se elibereaza prezentul in scopul de a servi ca notificare in forma acestuia". Procesul din Spania s-a facut fara ca eu sa fiu prezent si citat. Procesul din Spania s-a incheiat in 27 Iunie 2013 (am cautat pe internet pe adresa judecatoriei din Spania procesul si stadiul in care se afla; si sa vad ca el s-a incheiat si am avut termen de 20 de zile pentru a face recurs) -------> in Romania nu am primit nici o hartie de la spanioli (cu toate ca procesul din Ro. este in stand by pe motivul ca asteptam documentele din Spania; timp de 1 an jumate am tot trimis cereri la judecatoria din Spania, sa vedem stadiul procesului de acolo.
PENSIA ALIMENTARA ESTE DE 150 EURO. CUM POT SCHIMBA ASTA IN HOATARAREA LOR ? Eu am salariu de 810 ron/luna. Nu am de unde sa platesc banii astia. Nu ma sustrag de la a plati, dar nu pot atat. Procesul s-a facut in Spania, iar conditiile mele erau altele in Romania.
POT FACE VREO SCHIBARE IN HOTARAREA DE DIVORT DIN SPANIA ?

Va multumesc frumos pentru raspuns.