avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate jackal85

Activitate jackal85

Buna ziua,
Lucrez la o firma ce are un contract castigat in urma unei licitatii pentru prestarea unor servicii. Pana acum 2 luni nu au fost probleme privind plata salariului.
In contractul de munca, care mai apoi a fost modificat printr-un act aditional este specificat ca plata salariului si a bonurilor de masa. Acum o luna eu cat si ceilalti salariati ne-am luat salariile pe data de 20 (unii si-au luat salariile intregi iar alte persoane si-au luat doar jumatate din salar in apropierea datei de 28) iar bonurile de masa au venit pe 25. Toti am trimis mailuri catre departamentul HR, dar singurele raspunsuri au fost " au fost intarziate platile de la firma cu care avem contract". In aceasta luna ne-a fost pusa pe card doar 50% din salar pe data de 19 dupa ce in prealabil ni se promisese ca vom primi salariile la timp.
Din partea HR-ului a venit un email doar catre coordonatoarele de zona prin care ni se promitea plata celor 50% ramasi dar si bonurile de masa pe data de 24 august. Minune! nici pe data de 24 nu au fost platite drepturile salariale.Un alt mai ne spuneau ca "previzioneaza plata drepturilor salariale pe 31 august."
Unii dintre colegi fac naveta si de circa 6 luni nu si-au mai luat deconturile de transport. Partea proasta este ca in contractul colectiv de munca plata deconturilor de transport nu este specificata.
Va rog sa-mi spuneti cam ce as putea sa fac.
Răspuns la discuția Sfat angajare
nu am prea multe dovezi .. dar o plangere la politie urmata de flagrant nu se poate realiza?!
Răspuns la discuția Sfat angajare
Asta spuneam si eu, momentan ei au afirmat ca la intalnirea de maine sa le dau cei 100 euro pentru a achita transportul, decontarea sumei se realizeaza in aproximativ 30 de zile. Dar cum sa dai 100 euro fara sa fi semnat nici macar un act cu ei.
Discuție Sfat angajare
am gasit un anunt de angajare la o firma. pana acum discutiile s-au purtat doar telefonic si prin mail, fata in fata avand loc doar un singur interviu.
pe langa actele de angajare (adeverinta medicala+cazier+actede studii+buletin+certificat de nastere) mi s-a cerut 100 ron (contravaloarea a 20% din cursul de calificare) restul fiind suportat de firma.
verificand adresa de mail am constata ca este a unei firmei din Botosani, dar angajarea este sub alta firma din alta localitate din botosani.
mai nou specializarea s-ar face in ungaria timp de 2 zile, iar drumul ar trebui sa-l platim noi (echivalent la 100 euro... find 7 oameni) si decontarea drumului ar avea loc in maxim 30 zile.
Lucru care mi s-a parut curios este ca nu am semnat niciun contract de munca cu ei, astfel ca daca le-as da cei 100 euro as ramane cu o paguba. Daca as face o plangere la politie nu as avea nicio dovada. De la pretinsul angajator nu am vazut nici macar o legitimatie.. nici macar cui-ul firmei. absolut nimic.
Ce ma sfatuiti sa fac.
imi puteti spune ce prevede noul cod penal ce va fi aprobat in februarie 2014 in ceea ce priveste hartuirea.
poate fi considerata hartuire online postarea anumitor informatii pe facebook despre cineva?!
Buna ziua,
Trebuie sa semnez un contract de munca pe o perioada nedeterminata, dar spre surprinderea mea va trebui sa semnez un contract aditional prin care sunt obligat sa raman in acea firma 1 an de zile. In cazul in care demisionez va trebui sa platesc daune de 5000 ron .
Va rog sa-mi spuneti daca asa ceva este legal.
Va multumesc anticipat.