avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate CiobanuEma

Activitate CiobanuEma

Răspuns la discuția Activitati economice pe ONG
As vrea sa mai stiu daca un SRL infiintat pe ONG, poate rezolva problema, adica daca pot vinde oficial si legal hainele astea primite ca donatii. Asta tot in sprijinul ONG-ului, adica pt a sustine activitatea pe care o desfasuram.
Răspuns la discuția Activitati economice pe ONG
Buna ! Chiar daca au trecut 3 ani de cand am deschis subiectul despre activitatea economica pe un ONG, pentru mine inca este de actualitate, in sensul ca nimeni nu m-a lamurit ce legi sunt pro sau contra a ceea ce ati scris fiecare. Avem trecut pe statut ca putem desfasura activitati economice, iar sponsorii nostri din Elvetia, sunt de acord sa vindem haine din cele trimise de ei, pentru a obtine bani pt activitatile ONG-ului, adica - cumparare de alimente, ajutor financiar direct pt cazuri speciale- reconstructii dupa calamitati naturale, incendii, etc. Aceste lucruri nu se pot face de pe un SRL, sau nu la modul cum functioneaza un ONG, asa ca de aceea am ales ONG-ul. Stiu un ONG din Iasi care a vandut din 1992 si pana mai acum vreo 2 ani, haine SH in vreo 4-5 magazine si nu au fost probleme. Un alt ONG vinde mobila, tot pt obtinerea de bani pt activitatile lor. Si astea sunt doar 2 cazuri dintre cele care sunt in Ro. In concluzie, daca stie cineva legi clare sau articole din legi care pot reglementa acest fel de activitate economica, care se practica in Romania de catre multe ONG-uri, astept sa-mi scrieti aici care sunt acelea. Va multumesc !
Răspuns la discuția Acte necesare eliberare diplome
Buna ziua!Pentru utilizatorul mikyangel am o intrebare - ati putea sa-mi dati amanunte despre acreditarea asta, ca as vrea sa ma acreditez si eu, adica un ONG pe care-l conduc, pentru unele cursuri. Daca v-ati lamurit, poate imi trimiteti si mie un mesaj pe adresa de mail
trecuta la profilul utilizatorului, cu amanuntele aflate. Multumesc mult.
Buna ziua! Am infiintat de cateva luni un ONG, mai exact o Asociatie, si as vrea sa stiu daca pot sa deschid un magazin cu haine SH , trimise de un sponsor din Elvetia pentru sustinerea activitatii. Am trecut in statut ca vrem sa avem activitati economice, fara sa scriem care vor fi acelea. Am fost la finante in Iasi , de unde sunt, si mi-au mai dat un CIF special pentru activitati economice, iar acuma umblu pentru acte de scutire taxa vamala si TVA. Desi am intrebat la biroul de Asistenta contribuabili, nu au stiut sa-mi spuna exact daca pot vinde hainele astea sau nu, strict pentru finantarea activitatilor Asociatiei. Asa ca am apelat la dvs. in speranta ca o sa ma lamuriti, fiind avocati si cunoscand legile si as vrea sa-mi dati numarul legii care imi permite sau nu sa fac comert de genul acesta.Va rog mult, dati-mi un raspuns cat mai rapid, pentru ca ar trebui sa inchiriez un spatiu pentru magazin deoarece trebuie sa apara camionul cu haine si nu stiu daca pot sa deschid magazinul sau nu, si nu vreau sa raman cu spatiul gol si sa platesc chirie pe ceva ce nu voi folosi. V-as mai ruga sa-mi mai spuneti daca pot sa folosesc in magazin (in eventualitatea ca-l deschid ) cursanti care participa la cursurile de Vanzari ale Asociatiei, pentru a face o practica de 2-3 luni, dupa cursul teoretic. Multumesc mult, Ema Ciobanu