avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate mihaiemil

Activitate mihaiemil

Am inteles.
Va multumesc mult de tot pentru explicatiile detaliate si pentru timpul acordat.
Buna dimineata,

In antecontract mai sunt trecute urmatoarele:
" ... eu, cumparatorul, cunosc situatia juridica si de fapt a apartamentului din cele prezentate de catre promitentul vanzator, fara ca prin aceasta sa-l exonerez de raspunderea contra viciilor ascunse, conform art.1707 si urm. Cod Civil. "

Eu am citit art. 1707 cu punctele 1, ... , 5 dar mi-este putin neclar cum se interpreteaza. Adica daca peste 6 luni de la vanzare, un robinet de la calorifer incepe sa curga (poate se da presiune mai mare la agentul termic, sau temperatura peste normal, ceea ce uzeaza prematur garniturile, de ex. ), atunci ma obliga sa vin sa-i repar robinetul, sa-i schimb parchetul udat, sa fac reparatii din cauza scurgerilor la vecinul de la etajul innferior, etc., etc., ... ?

ce inseamna acel " urm. Cod Civil " ?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
O zi buna,
Multumesc frumos pentru clarificari.
Pe de alta parte, ma gindesc ca tot ce mi-ati infatisat Dvs. ca eu sa suport plata unor daune interese, returnarea anumitor taxe, etc. promitentului cumparator, va fi posibil din cauza ca in antecontract a fost introdusa si urmatoarea formulare:

" ... in calitate de promitenta cumparatoare, pe de alta parte, in conditiile art. 1279, 1544 si 1669 - 1670 Cod civil, a intervenit prezentul antecontract de vinzare in urmatoarele conditii: "

Si urmeaza mai departe antecontractul pr.zis.

Dar daca nu ar fi existat aceste articole mentionate in antecontract ? s-ar mai putea intimpla toate cele mentionate de Dvs ?

Multumesc pentru raspuns urgent.
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns.

Puteti sa-mi spuneti estimativ, din experienta Dvs., pentru credit aprobat de banca in valoare de 57000 EUR si aport suplimentar adus de cumparator de 7000 EUR, care ar fi aproximativ , in LEI, costurile pe care ar trebui sa le returnez, astfel:

1. avansul, bineinteles;
costul evaluarii imobilului
taxele notariale
taxele analiza dosar
costul radfierii din CF
ce fel de daune interese ar putea sa mi se solicite

2.cit timp ar putea sa dureze radierea din CF ?

Multumesc pentru raspuns rapid.
O zi buna
Buna ziua,

Introducere:
Eu ca vanzator am facut un antecontract pentru vanzarea unui apartament, cu un cumparator care doreste achizitia prin prima casa. Am convenit in antecontract, ca daca nu se va finaliza din cauza mea ca vanzator, sa returnez doar valoarea avansului dat de cumparator (nu dublul sumei).
Intre timp, eu m-am hotarit sa renunt la acest antecontract, care are ca termen de finalizare inca aproximativ 1 luna (data de expirare a antecontractului).

Intrebarea 1: In aceasta situatie, din punct de vedere legal, pot sa initiez un alt antecontract cu alt potential cumparator ? si daca DA, in ce conditii ?

Intrebarea 2: In cazul situatiei din introducere, in afara de faptul ca voi returna avansul cumparatorului, din partea acestuia mai exista vreo posibilitate legala ca sa ma atace dpv juridic ? si sa suport si plata unor alte despagubiri in afara de returnarea avansului ?

Multumesc pentru raspuns urgent.
Precizez pentru o mai buna intelegere a situatiei.
Problematica pe care am ridicat-o este urmatoarea:
- cele 2 masini apartin aceleiasi firme mama ca utilizare, adica aceluiasi grup de firme, cu masina A in leasing;
- de ce RCA-ul masinii A in aceasta situatie, nu poate face reparatia masinii B ?
- cei 2 soferi de pe cele 2 masini sunt colegi, angajati la cele 2 firme difeite ale aceluiasi grup de firme;
- cum sa-l conving pe soferul masinii A (vinovatul), sa imi dea totusi banii pe care eu, soferul masinii B (pagubitul) i-am dat pe fransiza ?
- singurul argument este sa-l conving sa fie coleg bun, intelegator, ca asa este frumos sa pastreze relatii colegiale, sau as avea si alte argumente la dispozitie ?

Multumesc,
Buna ziua,
Cu toata stima, nu inteleg ce imi recomandati ?
revin cu o precizare, care poate este sau nu importanta: cele doua firme ale aceluiasi grup, XXXabcd si XXXefgh au adresele sediilor sociale diferite.
multumesc,
Este putin mai complicat, astfel:
- masina A (vinovatul) are trecut in talon ca proprietar firma de leasing qqq, cu mentiunea ca firma utilizatoare este XXXabcd, unde XXX reprezinta prefixul grupului de firme, iar abcd firma din cadrul grupului;
- masina B (pagubitul) are trecut in talon ca proprietar XXXefgh, unde XXX reprezinta acelasi prefix al grupului de firme, iar efgh firma din cadrul grupului;

Multumesc,
Buna ziua,
Este vorba despre o tamponare usoara intre 2 masini, in care masina A a tamponat masina B din spate, in conditiile in care masina B era stationata la semafor, in asteptarea culorii verzi.
Masina A este inregistrata pe firma A si este condusa de un angajat al firmei A.
Masina B este inregistrata pe firma B si este condusa de un angajat al firmei B.
Dar ambele firme (desi au CUI diferit), apartin de acelasi grup de firme, iar grupul are un departament auto care se ocupa de toate masinile din cadrul grupului, fara discriminare si in mod unitar.
Masina A (vinovatul) are CASCO si RCA.
Masina B (pagubitul) are CASCO cu fransiza si RCA.
Fac precizarea ca eu sunt cel cu masina B.
Departamentul auto m-a instiintat urmatoarele:
1. trebuie sa platesc fransiza, pentru ca asa este stipulat in contractul de utilizare a masinii;
2. fiind vorba despre 2 masini ale aceluiasi grup de firme, este ca si cum incidentul a avut loc cu autor necunoscut, adica nu se pot recupera cheltuielile de reparatie pe masina B de la RCA al masinii A.

Are departamentul auto dreptate ? Mai ales pentru punctul 2.
Ce argument am sa-l conving pe utilizatorul masinii A (vinovatul), sa-mi dea banii pe fransiza pe care trebuie sa o platesc ?

Multumesc,