avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... lncident 2 autoturisme ale aceleiasi firme
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

lncident 2 autoturisme ale aceleiasi firme

Buna ziua,
Este vorba despre o tamponare usoara intre 2 masini, in care masina A a tamponat masina B din spate, in conditiile in care masina B era stationata la semafor, in asteptarea culorii verzi.
Masina A este inregistrata pe firma A si este condusa de un angajat al firmei A.
Masina B este inregistrata pe firma B si este condusa de un angajat al firmei B.
Dar ambele firme (desi au CUI diferit), apartin de acelasi grup de firme, iar grupul are un departament auto care se ocupa de toate masinile din cadrul grupului, fara discriminare si in mod unitar.
Masina A (vinovatul) are CASCO si RCA.
Masina B (pagubitul) are CASCO cu fransiza si RCA.
Fac precizarea ca eu sunt cel cu masina B.
Departamentul auto m-a instiintat urmatoarele:
1. trebuie sa platesc fransiza, pentru ca asa este stipulat in contractul de utilizare a masinii;
2. fiind vorba despre 2 masini ale aceluiasi grup de firme, este ca si cum incidentul a avut loc cu autor necunoscut, adica nu se pot recupera cheltuielile de reparatie pe masina B de la RCA al masinii A.

Are departamentul auto dreptate ? Mai ales pentru punctul 2.
Ce argument am sa-l conving pe utilizatorul masinii A (vinovatul), sa-mi dea banii pe fransiza pe care trebuie sa o platesc ?

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: andrei2005 , utilizator 20:05, 1 Mai 2015
Pe taloanele celor doua autovehicule este trecut acelasi proprietar?
Este putin mai complicat, astfel:
- masina A (vinovatul) are trecut in talon ca proprietar firma de leasing qqq, cu mentiunea ca firma utilizatoare este XXXabcd, unde XXX reprezinta prefixul grupului de firme, iar abcd firma din cadrul grupului;
- masina B (pagubitul) are trecut in talon ca proprietar XXXefgh, unde XXX reprezinta acelasi prefix al grupului de firme, iar efgh firma din cadrul grupului;

Multumesc,
revin cu o precizare, care poate este sau nu importanta: cele doua firme ale aceluiasi grup, XXXabcd si XXXefgh au adresele sediilor sociale diferite.
multumesc,
In Norma 23/2014 se exclude plata despagubirilor pentru :

a) prejudiciile au fost produse bunurilor aparţinând persoanelor fizice sau persoanelor juridice, dacă au fost provocate de un vehicul asigurat RCA, aflat în proprietatea sau utilizat de aceeaşi persoană fizică sau juridică şi care este condus de un prepus al aceleiaşi persoane juridice ori de o altă persoană pentru care răspunde persoana fizică sau persoana juridică;

Din punctul meu de vedere in speta dvs este vorba de doua persoane juridice distincte, chiar daca sunt parte a aceluiasi grup de firme.
Buna ziua,
Cu toata stima, nu inteleg ce imi recomandati ?

Alte discuții în legătură

Asiguratorul refuza plata daunelor desi am casco tedy72 tedy72 Buna. Lucrez intr-o multinationala si in febr.2014 am facut un accident (fara victime) cu alta masina din compania noastra. Masina din fata a oprit brusc pe ... (vezi toată discuția)
Accident auto in timpul programului ContSters74221 ContSters74221 buna ziua! va prezint urmatoarea speta,la care astept un raspuns urgent: angajatul unei firme ,pe postul de sofer ,a avariat un autoturism al unei ... (vezi toată discuția)
Polita rca Baloiu Baloiu Intre mine si fratele meu a avut loc o tamponare usoara vinovat fiind el. Am incheiat o constatare amiabila, fratele dandu-mi rca-ul lui. Mergand la compania ... (vezi toată discuția)