avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate Tik70

Activitate Tik70

Sunt cetatean roman stabilit in Italia, posesor de pasaport romanesc CRDS (cetatean roman cu domiciliul in strainatate) Cand am obtinut acest tip de pasaport (1991) am predat la consulat vechiul buletin romanesc si livretul militar. De atunci nu am mai fost posesorul unui buletin sau, mai nou, carti de identitate romanesti. La fiecare 5 ani sau 10 ani, in functie de expirare am reinnoit pasaportul. Problema este urmatoarea: de fiecare data cand merg in Romania si trebuie sa apelez la o institutie publica mi se cere \"buletinul\" si de fiecare data trebuie sa le explic ca nu sunt posesorul unui buletin romanesc si culmea, parca as vorbi alta limba. Ori trebuie sa-i amenint cu denuntul ori sa dau spaga. Intotdeauna am ales prima varianta si a trebuit sa astept ca functionarul respectiv sa-si sune toti sefii pe scara ierarhica sau de cumetrie pentru a afla cea ce stiau deja de la mine, faptul ca ma pot legitima cu pasaportul atata timp cat este singurul act romanesc pe care il pot detine in mod legal.
Intrebarea mea este: Stie cineva un articol de lege, un numar, un statut, un protocol sau vre-un pomelnic macar, care sa aiba un numar, unde sa scrie, de exemplu: cetatenii romani se legitimeaza cu...... buletinul, permisul de conducere sau.... staifurile de la pantofi ! Daca stie cineva va rog sa-mi raspundeti.

Este utopic sa poti cumpara cu pasaportu o casa dar sa nu-i poti trage curent ca n-ai buletin. Si asta-i doar un mic exemplu. Va multumesc anticipat.
Daca sunteti rezidenti in Italia si aveti pasapoarte CRDS (cetatean Roman cu domiciliul in strainatate) este foarte simplu: mergeti la consulatul romanesc cu pasapoartele, cerificatele voastre de nastere, certificatul copilului (cel de la primaria de unde locuiti) si vi se elibereaza pe loc certificatul de nastere romanesc al copilului.