avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Activitate matia

Activitate matia

Răspuns la discuția Bani imprumutati fara contract
sncer,eu am dat la fel ban s cu acte facute si l-am dat si in judecata si am castigat procesul si nimc dak nu ai ce sa ii iei.cel mai simplu si cred tot mai mult i intimidarea bne facuta de cine trebuie.tipul meu mai avea datorii si la altii dar fara acte iar acele persoane au facut altfel de presiuni si au obtinut si eu nimc .deci intelegi.
Răspuns la discuția Proces in strainatate
va multumesc pentru raspuns.imi puteti spune care ar fi pasii pe care ar trebui sa-i urmez.avocatul din spania imi spune k in spania nu il gasesc in baza de date k activ pe teritoriul spaniei deci nu ii poate imputa nimic si nici nu il poate da in penal pt vanzarea unui autovehicul girat contra sumei de bani.va mulumesc inca o data.
Răspuns la discuția Proces in strainatate
va multumesc pt sinceritate.
Buna ziua.subiectul este:eu in urma cu 6 ani am luat un credit de nevoi personale din spania cu idea de a-mi deschide o afacere in Romania.Obtinand creditul m-am asociat cu un "bun amic"sa deschidem firma in Romania.problema era k el nu avea bani doar o masina.am hotarat k banii din credit sa-i platim jumate jumate,deci eu imprumutandul cu jumate.am facut un act de mana in limba spaniola specificand obligatiile lui de a-mi plati lunar o rata,iar in cazul neplatii de 3 luni consecutive va trebui sa returneze intreaga suma sau sa gireze cu autovehiculul acestuia care era contravaloarea.bine inteles k nu a mai platit si am ajuns in instantele din spania.neprezentandu-se de 3 ori dar prin avocatul lui recunoscand fata a pierdut si prin sentinta trebuia sa-mi plateasca banii puls dobanda aferenta sau cu masina.problema pare k instantele nu-l gasesc pe teritoriul spaniei si nu ii gasesc numic pe nume si stau in asteptare de atata timp.chestia este k nu il pot actiona in process penal pt k a vandut masina intre timp si tot nu mia dat banii deoarece nu sa solutionat definitiv primul proces.INTREBAREA CEA MARE,dar as dori sa fie sincer raspunsul nu doar sa ma mai plimb si pe aici cu procese si bani si degeaba.:"As pute sa fac o plangere sau un proces impotriva lui in tara pe o sentinta data In alta tara sau o promisiune ce am facut eu cu el.?"Va multumesc.