Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bani imprumutati fara contract
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bani imprumutati fara contract

La multi ani tuturor,acum trei ani am imprumutat o suma mare de bani unei persoane apropiate.Dupa aproximativ un an a inceput sa restituie din suma inapoi dar a ramas o diferenta de aproximativ 10.000 ron spunand ca si el la randul lui a dat banii jmprumutati de la mine altei persoane cerand o dobanda si persoana respectiva la inselat pe romaneste intepat si nu m-ai are de unde sa-mi inapoieze suma datorata.Eu nu am primit nici un favor de la acest prieten si problema este ca nu am facut un contract sau ceva scris.Cand al sun sau ne aintalnim spune ca daca va primi de la persoana care a dat si el bani voi primi si eu inapoi de la el.Intrebarea este pot facevreo plangere la politie sau vreo institutie competenta,
Nu rezolvati nimic cu o eventuala plangere penala, din descrierea dvs pare un litigiu de natura civila, faptul ca nu aveti acte ingreuneaza mult sansele dvs de recuperare a sumelor de bani imprumutate, incercati sa intocmiti un act prin care sa va recunoasca datoria actuala si stabiliti un termen de restituire a sumei de bani.
Nu avei niciun martor care sa confirme imprumutul ?
Desfasurati demersuri in sensul incheierii unui angajament de plata
Atentie sporita cu termenul general de prescriptie de 3 ani,posibil ca beneficiarul imprumutului sa vizeze si acest aspect
sncer,eu am dat la fel ban s cu acte facute si l-am dat si in judecata si am castigat procesul si nimc dak nu ai ce sa ii iei.cel mai simplu si cred tot mai mult i intimidarea bne facuta de cine trebuie.tipul meu mai avea datorii si la altii dar fara acte iar acele persoane au facut altfel de presiuni si au obtinut si eu nimc .deci intelegi.
Am sotia si un prieten martori cand am dat toara suma de bani,dar nu am facut nici un act pentru ca estee o persoana avuta si respectabila.Am dovad scoaterii banilor din banca in aceeasi zii cand au fost inmanati.Sa aveti un an plin de reusite
Daca aveti martori, promovati plangere penala impotriva beneficiarului imprumutului
Cu ocazia cercetarilor,martorii indicati de dv urmeaza sa fie audiati
Daca exista si martori care sa confirme afirmatiile dv,aveti sanse sa obtineti hotarare favorabila
Daca afirmati ca estee o persoana avuta ,posibil sa existe bunuri asupra carora sa se poata institui procedura de executare silital incat sa va recuperati suma imprumutata