avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Activitate ioanasss

Activitate ioanasss

Răspuns la discuția Get Back Recovery - Scrisoare
Prescriptia mai curge daca in cei 3 ani firma de recuperari mi-a trimis notificare scrisa, dar nu m-a dat in judecata?
Răspuns la discuția Abonament neplatit
O intrebare! Daca datoria nu e mai veche de 3 ani, dar ma notifica dupa 2 ani jumatate si ma actioneaza in judecata dupa 3 ani, mai pot invoca prescriptia extinctiva?
Răspuns la discuția Get Back Recovery - Scrisoare
De asemenea, un contract de abonament telefonie mobila poate constitui titlu executoriu? legea ii recunoaste puterea executorie?
Răspuns la discuția Get Back Recovery - Scrisoare
Sunt instiintata inainte sa fiu data in judecata?
Ar fi indicat sa astept sa ma dea in judecata, sau sa iau legatura cu firma de recuperare acum?
Da, este vorba despre un abonament de telefonie mobila. A fost dechis in februarie 2016, pana in prezent nu am primit acasa instiintari pentru ca pe contract a fost gresita adresa mea de domiciliu - poate fi aceasta o eroare materiala pe care o pot invoca?
Buna,
Am primit zilele trecute o scrisoare (notificare de plata) d ela Get Back Recovery, cum ca as avea de achitat suma de 8000 RON pentru un abonament neplatit din luna februarie 2016.
Sunt super stresata de atunci si nu stiu cum sa procedez.
Sa apelez la un avocat?
Firma de recuperare creante are posibilitatea sa puna poprire asupra conturilor/ sa se ajunga la executare silita fara sa se treaca printr-un proces la judecatorie?
Daca as fi executata silit/ s-ar pune poprire asupra conturilor as fi informata in prealabil?
Multumesc!
Răspuns la discuția Carnet CEC din 1995
Multumesc pentru raspunsuri.
Sa aveti o zi buna!
Răspuns la discuția Carnet CEC din 1995
Buna,

Este un carnet de CEC - Libret de economii cu dobanda si castiguri. Nu imi dau seama daca e cu depunere la termen sau nu
Răspuns la discuția Carnet CEC din 1995
Dapix a scris:

CEC-ul a calculat dobânda anual, și se află înregistrată în registrele băncii.
Mergeți cu carnetul să vă treacă dobânda, și apoi ne spuneți cât este soldul depozitului în prezent.
Reforma monetară nu a afectat în nici un fel puterea de cumpărare a soldului, pentru ca ce cumpărai înainte cu 320 - cumpărai după cu 0,32


Am sunat la banca si mi s-a zis ca in cel mai bun caz se va dubla suma, respectiv de la 0,32 RON voi ajunge la 0,64 RON.
Intrebasem aici in ideea in care cineva s-a confruntat cu aceasta speta. Pentru 0,64 RON nu are rost sa merg la banca
Răspuns la discuția Carnet CEC din 1995
POPA GHEORGHE a scris:

Hotarati-va ce suma aveti pe carnet, 320 RON sau 0,32 RON ?!
Initial ati scris 320 RON, deci suma existenta dupa reforma monetara.


Pe carnet am suma trecuta in lei vechi, respectiv 320 lei. Dupa reforma monetara suma aceasta ar trebui impartita la 10 000, si intrebarea mea e daca se calculeaza dobanda la suma de 320: 10 000, respectiv 0,32 RON.
Răspuns la discuția Carnet CEC din 1995
POPA GHEORGHE a scris:

Vi se calculeaza dobanda si se inscrie in carnetul CEC.


Dobanda se calculeaza la suma din carnet? Avand in vedere ca in carnet este trecuta suma de 320 LEI, sa inteleg ca se va calcula la 0,32 RON?