Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Abonament neplatit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Abonament neplatit

Buna seara, as vrea sa stiu ce se poate intampla daca am o datorie la vodafone.. Datoria mea este de 2500 ron. Ei ma pot da in judecata sau ceva? Si cel mai important, ma afecteaza in caz ca vreu sa intru in programul prima casa? Vreu sa precizez ca am aceasta datorie deoarece nu am mai avut posibilitatea sa platesc, nu am vrut sa fac pe "smecherul" si sa le dau "teapa". Multumesc anticipat.
Am inteles.. si acum va permiteti sa platiti rate la prima casa..30 de ani ?
Nu cred ca sunteti inregistrat ca rauplatnic, oricum va verifica banca, asta la inceput pana sa apucati sa pregatiti dosarul. Mergeti pana la banca si vedeti.

datoria e veche de cand ? Daca e mai veche de 3 ani si va actioneaza in judecata, invocati prescriptia in intampinare. Daca nu au trecut 3 ani de la data scadenta a facturii, sunteti bun de plata, daca va actioneaza in judecata, veti plati si cheltuieli de judecata si executare.

gi-jane2, moderator
O intrebare! Daca datoria nu e mai veche de 3 ani, dar ma notifica dupa 2 ani jumatate si ma actioneaza in judecata dupa 3 ani, mai pot invoca prescriptia extinctiva?
Termenul de prescriptie este intrerupt de notificare daca va actioneaza in judecata in termen de 6 luni de la comunicarea notificari.