Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Carnet CEC din 1995
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Carnet CEC din 1995

Buna ziua,

Detin un libret CEC din anul 1995.
Daca merg cu el la CEC se calculeaza dobanda la suma inscrisa in carnet, respectiv 320 RON?

Multumesc!
Vi se calculeaza dobanda si se inscrie in carnetul CEC.
POPA GHEORGHE a scris:

Vi se calculeaza dobanda si se inscrie in carnetul CEC.

Dobanda se calculeaza la suma din carnet? Avand in vedere ca in carnet este trecuta suma de 320 LEI, sa inteleg ca se va calcula la 0,32 RON?
Hotarati-va ce suma aveti pe carnet, 320 RON sau 0,32 RON ?!
Initial ati scris 320 RON, deci suma existenta dupa reforma monetara.
POPA GHEORGHE a scris:

Hotarati-va ce suma aveti pe carnet, 320 RON sau 0,32 RON ?!
Initial ati scris 320 RON, deci suma existenta dupa reforma monetara.

Pe carnet am suma trecuta in lei vechi, respectiv 320 lei. Dupa reforma monetara suma aceasta ar trebui impartita la 10 000, si intrebarea mea e daca se calculeaza dobanda la suma de 320: 10 000, respectiv 0,32 RON.
ioanasss, utilizator
CEC-ul a calculat dobânda anual, și se află înregistrată în registrele băncii.
Mergeți cu carnetul să vă treacă dobânda, și apoi ne spuneți cât este soldul depozitului în prezent.
Reforma monetară nu a afectat în nici un fel puterea de cumpărare a soldului, pentru ca ce cumpărai înainte cu 320 - cumpărai după cu 0,32