Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retragere bani CEC
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retragere bani CEC

buna ziua , bunicul meu a decedat acum 6 ani de zile si facand curat in toata casa , peste tot am gasit un cec pe care scrie " Casa de economii si consemnatii a republicii socialiste , Cec , Libret de economii cu dobanda " - are o suma pe care doresc sa o scot , dar am primit raspuns la ghiseu ca nu mai este valabil , cum este posibil asa ceva ? banii bunicului meu au ramas in contul lor ? va rog frumos ajutati-ma cu un sfat bun , va multumesc !
Intre timp, dupa 1989, s-a facut reforma monetara si s-au taiat 4 zerouri, cand s-a trecut de la lei ROL la lei RON. Probabil suma pe care ati putea sa o recuperati astazi, este foarte mica, chiar daca se calculeaza dobanda.
In mod normal, daca va prezentati la ghiseu, functionarul trebuie sa calculeze dobanda si sa va dea suma rezultata. Va puteti adresa sefului agentiei CEC daca functionarul de la ghiseu, nu doreste, sa faca calculul respectiv, din comoditate sau alt motiv.
Un exemplu (din propria experienta): la un livret CEC cu valoare de 5.000 lei ROL, cu dobanda si castiguri in autoturisme, cumparat de parinti/ bunici/ de catre noi, cei mai in varsta, ar reveni o suma mai mica de 5 lei RON.
Statul nu a avut in vedere, pana in prezent, sa despagubeasca pe detinatori de astfel de livret CEC (cu dobanda si castiguri in autoturisme, cu dobanda si castiguri in lei, cu dobanda si castiguri in locuinte, etc.), dupa modelul celor care au depus bani la CEC inainte de 1989, pentru cumpararea de autoturisme, motivand ca nu i-a oprit nimeni pe romanio, sa scoata banii, dupa 1989, pana la reforma monetara, anuntata din timp si cu posibilitati ulterioare de schimbare la banca nationala, o perioada de timp.