Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Carnet CEC din 1995
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Carnet CEC din 1995

Buna ziua,

Detin un libret CEC din anul 1995.
Daca merg cu el la CEC se calculeaza dobanda la suma inscrisa in carnet, respectiv 320 RON?

Multumesc!
Dapix a scris:

CEC-ul a calculat dobânda anual, și se află înregistrată în registrele băncii.
Mergeți cu carnetul să vă treacă dobânda, și apoi ne spuneți cât este soldul depozitului în prezent.
Reforma monetară nu a afectat în nici un fel puterea de cumpărare a soldului, pentru ca ce cumpărai înainte cu 320 - cumpărai după cu 0,32

Am sunat la banca si mi s-a zis ca in cel mai bun caz se va dubla suma, respectiv de la 0,32 RON voi ajunge la 0,64 RON.
Intrebasem aici in ideea in care cineva s-a confruntat cu aceasta speta. Pentru 0,64 RON nu are rost sa merg la banca
Depinde ce fel de carnet aveți. Cel mai profitabil este Carnetul cu depunere la termen.
Dacă e alt tip de economisire, cum ar fi cu dobândă la vedere, sau cu câștig în autoturisme, nu se rentează.
Dacă Carnetul e cu Depunere la Termen, ar putea fi un sold peste 100 de lei noi.
Buna,

Este un carnet de CEC - Libret de economii cu dobanda si castiguri. Nu imi dau seama daca e cu depunere la termen sau nu
Nu e cu depunere la termen. Nu mai valorează nimic în prezent. Faceți cum credeți.
Multumesc pentru raspunsuri.
Sa aveti o zi buna!