avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Activitate Raluque

Activitate Raluque

Care sunt conditiile in care administratorul unei societati poate lua banii din contul companiei si in ce limite? Am vazut ca art 144 din legea 31/1990 stipuleaza o limita de 5000 de euro dar limita aceasta este la o tranzactie sau aceasta este valoarea pe decursul unui an?

Răspuns la discuția Amenintare concediere
Va multumesc pentru raspuns. Am citit si eu legea concurentei si se poate ca pe viitor sa fiu acuzata de concurenta neloaiala.In lege citisem ca pedeapsa pentru incalcarea acelui articol este cu amenda. Stiti cumva daca si in prezent pedeapsa este tot cu amenda?
Iar cealalta problema este ca actualul meu patron delapideaza cu buna stiinta firma la care lucrez iar sansele de redresare sunt din ce in ce mai mici atat timp cat transfera in contul personal sume importante fara a le mai pune la loc iar in curand conturile vor fi blocate de anaf pentru neplata tva.
Lucrez la o firma a carui patron s-a schimbat acum 2 luni (noul patron a preluat firma de la fratele sau). Noul patron mai are si o alta firma a sa, iar de cand a preluat-o si pe cea la care lucrez nu face altceva decat sa-si transfere banii de aici in contul sau personal si pe card (in 3 saptamani aprox 55000 lei fara acoperire iar alte cateva zeci de mii de lei cu facturi si bonuri diverse).
In aceste conditii a intarziat plata la majoritatea furnizorilor externi si la plata tva.
Daca noi comentam ne amentita ca ne desfinteaza posturile si ne da afara. Unul din furnizorii externi la care nu are o datorie foarte mare mi-a propus sa deschid eu o firma la care ei sa-mi fie parteneri dar imi este teama ca vechiul patron sa nu faca plangere la Consiliul Concurentei.
Ce as putea face legal ca sa pot parasi locul actual de munca fara sa am probleme cu fostul patron?