avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate Chirila_Ion

Activitate Chirila_Ion

Bună ziua,

Locuiesc într-un bloc nou cu 32 de apartamente, acum 2 saptamani am aflat ca administratorul nu a platit facturile la apa si avem o datorie de 60.000 lei. Problema mare este ca nu avem o asociatie a blocului, el fiind primul locatar in bloc s-a autointitulat administrator si toti am mers pe incredere. Ce putem face in acest moment? Acum nu mai raspunde nici la tel, a zis ca el nu se mai ocupa de administrare blocului sa ne descurcam singuri.
Buna ziua,

In ultimii ani am tot adus pentru o succesiune la biroul notarial din comuna unde am terenurile pentru declaratiile de renuntare la aceasta succesiune peste 30 de persoane. Cand sa termin cu aceste acte la ultimele 3 persoane am fost anuntat de angajatii acestui birou ca nu imi gasesc actele in arhiva si de 2 saptamani tot nu le gasesc.
Ce pot face in aceasta situatie ca sa pot face succesiunea?
Au dat declaratie si aceste 3 persoane cu ajutorul unei declaratii date de un frate si au putut lua de acolo arborele genealogic.
Răspuns la discuția Mostenire Bunic si Strabunic
Avem deja la Notar date declaratii ca renunta la partea lor. Dupa ce au dat toti acum 4 ani aceste declaratii a gasit doamna Notar ca matusa unora e moarta si nu are copii si ca trebuie nepotii sa vina sa dea iar declaratie ca renunta si la partea lor ce le revine de la matusa. Acestia nu mai vor sa vina sa dea declaratie pentru ca deja au dat. As putea sa folosesc acele declaratii de renuntare si in instanta ca sa nu mai ii cheme pe toti?
Buna ziua,

Bunicul a murit in urma cu 10 ani si bunica cativa ani a alergat sa faca succesiunea sa aiba acte pe terenuri. Dar este o problema ca bunicul a lasat titlul de propietate pe numele lui si al strabunicului. Am titlul de propietate in fata si la cetatenii mostenitori in urma defunctului (strabunica) sunt bunicul si strabunicul. Cum pot afla cata cota partea are bunicul din aceasta mostenire si cat strabunicul. Mentionez ca bunicul mai are inca 6 frati din care doar 1 sora in viata si sa ii chemam la notar ar dura o vejnicie pentru ca fiecare la randul lui are copii care nu stiu pe unde locuiesc. Ar fii mai usor sa fac succesiunea pe cale judecatoreasca?

Multumesc anticipat!