avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate florianandrei2001

Activitate florianandrei2001

Răspuns la discuția Schimbare nume minor
Va multumesc. Ati putea sa-mi dati mai multe detalii sau un model de actiune?
Buna ziua
As dori sa stiu care sunt procedurile si actele necesare pentru a putea schimba numele minorului. In urma cu 5 ani, in timp ce eram casatorita cu X, am avut o relatie extraconjugala cu Y in urma careia a rezultat minora XX. La acel moment , atat eu cat si fostul sot am fost de acord ca minora sa poarte numele fostului sot. Dupa divort am hotarat sa locuiesc in concubinaj cu tatal biologic al minorei. Mentionez ca fostul sot cunoaste starea de fapt, de aceea doresc ca minora sa poarte numele tatalui ei biologic, deci al concubinului meu (Y). Amandoi barbati sunt de acord cu schimbarea numelui fetitei.
Ce trebuie sa fac in acest sens ca numele minorei XX sa fie schimbat si sa poarte numele tatalui sau biologic ?
Buna ziua.
De curand am fost la un control oftalmologic la o firma ambulanta de specialitate. S-a constatat atunci ca ar fi bine sa-mi schimb ochelarii de vedere pe care ii aveam cu o pereche mai noua deoarece, in timp, dioptriile s-au schimbat puti.
Am luat hotararea sa comand lentile heliomatice cu grad mare de inchidere (80%) transitions VII cu filtru de protectie blue contol.
Dupa ce acesti achelari mi-au fost inmanati, la doua zile am constatat ca ei nu indeplinesc cerintele mele. Nu au tratamentul antireflex (blue Protect) iar pe plicul in care au fost lentilele scrie Transition VI, iar deasupra pe un autocolant este mentionat Transitions VII. Apoi apar numeroase reflexii deranjazante chiar daca ma uit la TV sau de la lumina naturala ori artificiala.
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac pentru a-mi recupera suma de 550 ron pe care am platit-o pt. ochelari.
Mentionez ca am cateva date de contact a firmei insa aceasta nu este in judetul meu.
Buna
Si eu va sfatuiesc ca acum inaintea alegerilor sa faceti un memoriu la primul ministru, la ministrul de justitie si la toate posturile de televiziune importante (protv , realitatea, antena, romania tv, tvr1).
Sigur ca se pot vinde bunurile ANP insa cu siguranta au banii necesari pt desbagubire.
Nu se poate asa ceva, ce se intampla in tara asta!
Nu va dati batuti!
Va doresc mult succes!
Răspuns la discuția recupererare plata nedatorata
Multumesc
Răspuns la discuția recupererare plata nedatorata
va multumesc pentru raspuns.
Insa vreau sa fac o precizare: nu stiu daca ne putem raporta la Legea Dialogului Social, avand in vedere ca paratii nu mai sunt angajati si nici nu au facut parte din sindicat
Buna ziua.
Doresc sa-mi comunicati care este instanta competenta sa judece cererea in restituirea platii nedatorate formulata de angajator impotriva fostilor angajati care la aceasta data sunt fie in pensie, fie in somaj. Va rog si temeiul legal, deoarece in art. 258 din Codul muncii nu este precizat clar acest aspect.
Va multumesc.
Va multumesc pentru raspuns.
O zi buna!
Va rog sa-mi spuneti cum se poate angaja , legal, raspunderea patrimoniala a unei asociatii constituite pe baza Ordonantei 26/2000?
In cazul in care in patrimoniul acestei asociatii nu exista suma datorata cum se procedeaza? Impotriva cui ne indreptam pentru a recupera datoria, impotriva membrilor fondatori, a presedintelui asociatiei?
Care sunt temeiurile juridice?
Buna ziua
As dori sa primesc prin intermediul dvs. un model pentru samatie de plata a debitoruluiconform cu noul cod de procedura civila si un model de cerere privind ordonanta de plata conform art. 1016 ncpc.
Va multumesc.