avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Activitate irinaanaflorea

Activitate irinaanaflorea

Buna ziua,
Cum as putea afla daca la adresa mea de domiciliu mai figureaza sediul social al vreunei firme? La un moment dat am primit corespondenta pentru o firma, dar s-a oprit.
Si daca figureaza vreo firma cu sediul social, cu care eu personal nu am nimic de-a face, cum o pot radia?
Exista vreo procedura la registrul comertului?
multumesc
Am un SRL care in luna noiembrie a depasit plafonul care ii permitea sa fie neplatitor de TVA. datorita unei intarzieri, nu am depus 010 in termen de 10 zile de la inchidereal lunii si l-am depus cu intarziere. am platit amenda de 500ron, insa contabila firmei mi-a spus ca, datorita depunerii cu intarziere a declaratiei de modificare a statului de platitor de TVA, in luna noiembrie nu voi putea deduce TVA insa exista riscul ca cei de la Fisc sa ma puna sa colectez TVA-ul. acest lucru mi se pare o greseala. din moment ce nu pot deduce TVA nu ar trebui nici sa colectez. imi puteti spune daca este corect, daca intr-adevar voi putea ajunge in situatia sa colectez TVA fara a putea deduce, doar pentru ca am depus cu intarziere 010? vam ultumesc