avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2023 soluții astăzi
Forum Activitate wings100

Activitate wings100

Pentru cine urmareste situata si cauta in forum pe viitor, am primit raspuns de la ANPIS care mi-au confirmat ca ma incadrez la situatia de la art 16 alin 3, deci veniturile din gestiunea colectiva referitoare la opere create anterior CIC nu sint venituri ce provin din desfasurarea unei activitati efective.
Am trimis mail la ANPIS, o sa incerc sa si ajung la sediul din Bucuresti sa depun o adresa.
Concret, ce mi se va intimpla mie, banuiesc ca voi primi la sfirsitul CCC decizie de impunere pt venituri necuvenite, deoarece nu se stie provenienta veniturilor obtinute, dar am o baza de a contesta decizia folosind acest articol? Nu pot preveni aceasta situatie in nici un fel?
freeelis a scris:


3. Puteti sa va adresati UCMR-ADA sa suspende plat acestor drepturi pe perioada CCC.


M-am adresat, nu vor sa faca asta, invocind faptul ca gestiunea este obligatorie si au obligatia sa imi vireze sumele colectate atita vreme cit sint autor cunoscut. Cum spuneam si in primul post mi-au oferit varianta unui contract de cesiune de drepturi pe perioada CCC, pe care insa tot ei nu vor sa il inregistreze invocind niste regulamente interne pe care imi este imposibil sa le urmez - contractul poate fi inregistrat doar cu acordul tuturor coautorilor, imi este literalmente imposibil sa obtin acest acord de la toti cei implicati intr-un termen rezonabil de timp astfel incit sa pot depune dosarul.

Din ce spuneti dvs sa inteleg ca nu ma incadrez la art 16 alin 3?
Eu nu am nici un contract de drepturi de autor, am un mandat de gestiune, gestiunea se face colectiv si este obligatorie, UCMR-ADA imi colecteaza banii indiferent daca eu le dau mandat sau nu, atita vreme cit sint autor cunoscut, pentru cea mai mare categorie de drepturi, pentru o mica parte o fac in baza mandatului. Aceste drepturi de autor nu sint sume ce provin in urma unei activitati a mea de exploatare sau monetizare a drepturilor, ele sint generate de utilizari pe care eu nu trebuie sa le aprob explicit, de aici si mecanismul de gestiune colectiva (spre ex taxa de ambiental, acolo se colecteaza global niste sume care se impart dupa un anume algoritm catre toti autorii). Nu am nici un control asupra acestor exploatari.
Multumesc, o sa ma interesez cum se poate face adresa catre AJPIS
Multumesc pentru raspuns, in cazul meu nu e vorba de contract de munca, este vorba de gestiune colectiva in baza legii 8 a dreptului de autor. Mai mult, aceasta gestiune colectiva este (partial) obligatorie, asta inseamna ca eu nu o pot controla, nu o pot opri, si este efectuata de organismul de gestiune colectiva automat in numele meu, indiferent daca exista sau nu un mandat de gestiune intre mine si ei.
Dupa parerea mea o activitate productiva pe perioada CCC in cazul meu (compozitor si textier) ar insemna crearea de noi opere si inregistrarea lor in baza de date a gestiunii colective, nu si obtinerea de venituri din proprietate intelectuala pe opere create anterior.
Imi dau seama ca este un subiect mai putin comun, dar nu pot sa imi asum riscul unei eventuale decizii de impunere pentru venituri necuvenite, asa ca apreciez orice parere competenta.

Multumesc,
Buna ziua, revin pe un subiect pe care l-am ridicat si anterior.
Sint membru al uniunii compozitorilor, care are obligatia conform legii sa gestioneze si sa colecteze drepturi de autor pentru un numar de opere ce imi apartin.
Toate demersurile mele fata de ei pentru a ii determina sa imi dea un act care sa ateste o suspendare sau incetare a acestei surse de venit pe perioada CCC nu au avut nici un rezultat, iar eu trebuie sa depun urgent dosarul pt indemnizatie. Concret, am depus un contract de cesiune de drepturi de autor, pe care insa nu binevoiesc sa il inregistreze si sa il considere opozabil.
Citind OUG 111/2010 mi-a sarit in ochi Art 16 alin 3, care se refera la sumele primite care nu sint in urma desfasurarii unei activitati. Avind in vedere ca sumele primite de mine sint in baza unor opere create anterior, se poate considera ca incasarea de drepturi de autor din gestiune colectiva nu reprezinta o activitate productiva pe perioada CCC? Sint astfel protejat impotriva unei eventuale decizii de restituire venituri necuvenite?
Multumesc
Multumesc, am inteles.
Multumesc, se pare ca trebuie sa fac un drum pina la ucmr, la telefon nu au stiut sa imi spuna mare lucru, desi ma indoiesc ca sint primul membru care se confrunta cu asta.
Multumesc pentru raspuns, asa interpretez si eu si cu toate acestea situatia pare absurda. Gestiunea drepturilor de autor nu este contract de munca, eu nu pot stopa exploatarea operei mele pe o perioada determinata si nici nu pot renunta la drepturile patrimoniale care rezulta din ea. Nu e vorba de bani, dupa cum spuneam e o suma infima, mi se pare insa o situatie cel putin interpretabila.