avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1886 soluții astăzi
Forum Activitate maryaanna45

Activitate maryaanna45

Buna ziua, am fost codamnat la 1 an inchisoare cu suspendare plus termen de incercare 2 ani si 6 luni
pentru conducerea sub influenta alcolului. Procesul sa desfasurat in perioada 16.07.2013 - 20.12.2013
decizia fiind definitiva. Vreau sa va intreb de ce nu am fost judecat dupa codul penal din 2013 unde pedepsele complementare se aplicau de la pedeapsa principala minima de 2 ani si nu exista nici masura de a.ti interzice dreptul de a conduce vehicule pe termenul de incercare si am fost judecat dupa codul penal din 2014 ? Sau va rog frumos daca stiti sa imi spuneti daca mai pot sa fac ceva cu legea penala mai favorabila.? Va multumesc pt raspuns.
Solutia pe scurt: Dec.2329/R - Admite recursul declarat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia împotriva sentinţei penale nr.675/07.10.2013 a Judecătoriei Slobozia pe care o casează în parte şi rejudecând: În baza art.87 alin.1 din OUG 195/2002 cu aplicare art.320 ind.1 Cpp. condamnă pe inculpatul la 1 an închisoare. În baza aret.86 ind.1 Cp. suspendă sub supraveghere executarea pedepsei pe un termen de încercare de 3 ani şi 6 luni, potrivit art.86 ind.2 Cp. Pe durata termenului de încercare inculpatul trebuie să se supună următoarelor măsuri de supraveghere, potrivit art.86 ind.3 Cp.: a) să se prezinte o dată pe lună la judecătorul delegat cu supravegherea, la data fixată de acesta; b) să anunţe, în prealabil, orice schimbare de domiciliu, reşedinţă sau locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte 8 zile, precum şi întoarcerea; c) să comunice şi să justifice schimbarea locului de muncă; d) să comunice informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele lui de muncă. În baza art.86 ind.3 alin.2 lit.e pe durata termenului de încercare inculpatul nu va avea voie să conducă nici un vehicul. Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei penale recurate. Aplică art.71 alin.5 C.p. şi suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata suspendării sub supraveghere a executării pedepsei principale