avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate oanazid

Activitate oanazid

Buna ziua!
Lucrez in administratia publica locala din anul 2003, pe postul de inspector asistenta sociala - clasa I, grad profesional principal.Am studii superioare juridice, nu de asistenta sociala . Cu toate astea am salariul de incadrare 1222, respectiv, salariul net 891.Va rog sa ma ajutati, cu un raspuns, in sensul daca considerati corecta acordarea acestui salariu, asa mic.
Va rog, foarte mult, daca puteti sa - mi dati temeiul legal, in baza caruia, s -a stabilit acest lucru: legea si articolul.
Da, multumesc stiam asta, dar ce ma intereseaza este daca cele doua concedii de crestere copil, se adauga la vechime, adica la timpul efectiv lucrat, sau nu?Adica, cu cele doua concedii as avea 11 ani vechime in munca si automat, dreptul la 25 zile concediu de odihna ?
Sunt functionar public.
Buna ziua! As dori sa ma lamuriti intr -o problema: lucrez in administratia publica, din iunie 2003, si pana in prezent, s i anume octombrie 2014. In aceasta perioada am beneficiat de doua concedii de crestere copil, doi ani o data si alti doi ani o data.As vrea sa stiu care este numarul de zile de concediu de odihna de care as putea beneficia in 2014.21 de zile sau 25...?
Buna ziua! Sunt administratorul unei societati comerciale (S.R.L.) de transport persoane, societate infiintata in 2004. Ieri m - am deplasat la sediul primariei de care apartine atat domiciliul meu cat si sediul firmei, pentru a solicita un certificat de atestare fiscala pentru societatea pe care o reprezint. Mi s -a spus ca nu pot primi acest certificat intrucat firma nu este declarata, si in aceasta situatie trebuie sa platesc o anumita suma de bani. Nu pot sa imi inchipui cum firma nu este declarata , avand in vedere ca toate mijloacele de transport persoane pe care le detinem sunt inscrise la primarie, pe firma. Va rog sa - mi spuneti care este temeiul legal in baza caruia primaria imi solicita acesti bani, si ce treaba are primaria cu activitatea societatii.