avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1747 soluții astăzi
Forum Activitate ioanaolaru

Activitate ioanaolaru

Buna ziua! As vrea ca administrator al unui srl sa incetez contractul individual de munca cu angajatul (tot eu). Cum se procedeaza? Cui ii trimit mai departe aceasta cerere/hotarare? Exista un model de cerere? Multumesc! Am rugat contabilul de trei luni sa ma indrume si nu ma ajuta cu niciun fel de informatii…
Răspuns la discuția Medicina muncii in telemunca
Buna ziua. In contextul muncii la distanta, o microintreprindere cu un singur angajat are nevoie de contract de servicii de medicina muncii si protectia muncii in domeniul traducerilor, work at home permanent? Multumesc!
Buna ziua! Pentru obtinerea unei vize turistice pentru Thailanda mi se cere, printre altele, o adeverinta de salariu de la angajator. Sunt PFA, lucrez singura, deci nu este cazul. Cu ce pot face dovada venitului pe anul 2014? Extrasul de cont deschis pe PFA sau merg la ANAF?
Buna ziua! Am doua nelamuriri: m-am inregistrat ca PFA anul acesta insa nu am inregistrat venituri, in schimb am dorit sa imi platesc contributiile la pensie si sanatate. Am platit si impozitul pe norma de venit. In situatia in care nu am realizat niciun profit, ce declaratie trebuie sa completez pentru a recupera impozitul? Si doi: doresc sa trec de la norma de venit la calculul in sistem real. Ce formular completez? Multumesc!