avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1927 soluții astăzi
Forum Activitate Fata_mxgana

Activitate Fata_mxgana

Răspuns la discuția Detectiv particular
Stiu ca e complicat. Intrebarea era... cat de greu e sa obtii atestatul. Multumesc, oricum.

Multumesc, acum mi-e foarte clar.

Intrebare... chiar daca am mai gasit subiectul in forum, nu am inteles raspunsurile. Pentru a obtine atestatul de detectiv particular e neaparat nevoie sa urmezi un curs? Pentru ca legea spune ca e suficient sa ai studii superioare dar, din cate am vazut, la IGPuri se cere certificat de absolvire a unui astfel de curs pentru a putea participa la examenul lor. Si inca ceva... mai personal. Daca am aproape 40 de ani, am lucrat in invatamant, in administratia publica (contabil), o reconversie profesionala atat de drastica e posibila? Stiu ca legea nu interzice dar, din experienta d-voastra... e posibil?
Da, multumesc pentru idei dar medierea nu cred ca va functiona. Si de la banii investiti in casa mi-am cam luat gandul. Cred ca pana la urma nici nu e atat de dificil, imi fac prea multe griji inutile in prealabil. Voi lua totul pas cu pas. Si daca o voi lua de la zero... so be it!
Sigur ca o casnicie trebuie sa se bazeze pe respect, dragoste, incredere si alte astfel de vrajeli (glumesc :) ), si la o anumita varsta chiar crezi asta, n-am plecat de la premiza ca voi divorta si voi fi nevoita sa recuperez niste bani care am considerat ca raman ai mei, ai nostri. Nu aveam de unde sa stiu ca intr-o zi n-o sa mai existe "noi". Multumesc pentru tot, tuturor, o sa mai apelez la voi daca o sa am nevoie.
Sarbatori fericite!
Stiu ca masina e bun comun dar cine il impiedica sa o vanda pana se ajunge la proces? Si banuiesc ca tot eu va trebui sa dovedesc ca a existat o masina. :(
Nu pot sa fac nimic impotriva soacrei pana nu plec din casa. Aaa.. Cred ca am uitat sa mentionez caracterul coleric al sotului. Multumesc gi-jane2, pot sa mai apelez la d-voastra daca ma hotarasc sa actionez?
Nu stiu. Cum as putea sa probez ca nu i-am cheltuit? Sa probeze el ca i-am cheltuit pentru casa si masina. :D
D-na Antoanela, nu ma cheama el in judecata, de ce sa ma cheme?! Lui ii place situatia. Si nu e lipsa totala, eu am totusi un salariu.
Soacra are o pensie de cca 900 lei, cred ca poate afirma ca si-a imbunatatit singura casa, in timp. Martori nu voi gasi, la tara nimeni nu se "baga" in treburile vecinilor, cu atat mai mult cat eu sunt out-siderul in zona. Chitante am, intr-o oarecare masura dar... nu sunt nominale asa ca nu pot dovedi nimic. Alta intrebare, daca tot ati fost atat de amabili si m-ati ajutat. Daca eu declar ca exista inca banii mosteniti de mine, in casa, poate fi obligat sa mi-i restituie? Asta daca se presupune ca soacra si-a refacut casa cu banii ei si masina e a sotului... banii mei unde-s?
Banii de la saltea sunt 10%. De fapt intrebarea mea era... ma chinui cu toate astea sau... las totul si plec. Nu mi-e teama sa o iau de la zero, doar ca am vrut sa stiu daca am sanse sa recuperez macar jumatate din ce am risipit, fara sa ma "balacesc" prea mult in "laturi". Inteleg ca sansele sunt mici. Multumesc tare mult! :)
E clar! Masina e pe numele sotului, casa soacrei s-a reconstruit in timp... Noroc ca prostia nu se pedepseste prin lege, daca era asa sotia (adica eu) facea si inchisoare!
Aaa.. Si banii sunt la sot la saltea.
Multumesc. Detaliez, totusi. Nu e normal ca mostenirea unuia dintre soti sa nu se imparta? Probe sunt certificatul de mostenitor pentru o casa, actul de vanzare a respectivei case, contractul de cumparare a masinii(ulterior vanzarii casei)? Reconstructia casei mamei sotului nu s-a facut cu o firma specializata asa ca acte din directia asta... slabe sanse. Sau daca o parte din mostenire mai exista inca dar banii sunt la sot, in ce mod poate fi acesta obligat sa-i dea inapoi?