avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Activitate gabri1

Activitate gabri1

Buna seara si la multi ani!

As vrea sa intreb care este procedura de urmat pentru obtinerea unui loc de parcare in jurul blocului in care locuiesc?

Răspuns la discuția Obstructionare gang bloc
Multumesc calduros pt raspunsul dvs prompt!

da, de fapt intrebarile mele erau in esenta 2
1. este legala restrictionarea caii de acces, pt care nu mi-am dat acordul si nu am acces la informatii. Caci se foloseste violenta verbala si chiar corporala cand un proprietar pune intrebari. Din intrebarile pe care le-am adresat Primariei am inteles doar ca aceasta asociatie a primit acceptul Primariei. Constructia dpdv legal, nu apartine presedintelui, ci asociatiei. Presedintele este doar chirias in baza unui contract incheiat de el insusi
2. daca procedura de obtinere a acceptului proprietarilor in orice probleme de asa calibru este legala

cu stima,

scuzati, a se citi <semnat de el insusi> si nu <incheiat de el insusi>
Buna ziua,

Comitetul executiv al asociatiei blocului in care locuiesc a luat hotararea in 2006 sa inchida 1/2 din intrarea in gangului inchis in vederea ridicarii unei constructii care a fost inchiriata firmei care functiona pana in acel moment in incinta blocului. comitetul a obtinut semnaturi 50%+1. .

Consider ca pentru obstructionarea intrarii in bloc era necesara si un acord de la pompieri caci in caz de cutremur, incendiu, etc e dificila evacuarea blocului. Pt ridicarea constructiei au obtinut doar un acord de la primarie, nimic mai mult.

1. Era suficient doar acordul, pe de o parte a 50% +1 din proprietari, pe de alta parte doar a primariei pt ridicarea constructiei?

Problemele blocului nu se discuta niciodata in adunarea generala si semnaturi pt astfel de probleme se iau la usa fiecarui apartament in parte. Pt ca majoritatea proprietarilor NU se prezinta la adunarile generale, comitetul se realege. Cum? Presedintele, de ex, inainte de fiecare adunare generala se duce la usa fiecarui apartament si cere sa i se ofere imputernicirea de a reprezenta interesele acestui apartament in adunarea generala care de fapt se tine pt realegerea presedintelui.

2. Este legala practica aceasta?

sa mai mentionez ca firma (care a mai inchiriat si alte spatii din bloc) pt care s-a ridicat constructia apartine familiei presedintelui. In plus, toata chiria pe care firma o varsa asociatiei este de 600 de lei lunar iar un apartament cu 4 persoane plateste intretinererea 800 de lei .

Cu multumiri,