Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Loc de parcare in jurul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Loc de parcare in jurul blocului

Buna seara si la multi ani!

As vrea sa intreb care este procedura de urmat pentru obtinerea unui loc de parcare in jurul blocului in care locuiesc?

La primarie, o data pe an, se liciteaza pentru locurile libere si se plateste taxa si dispozitivul de marcare al locului de parcare, de la primarie la primarie, de la hcl la hcl.
In Primarie exista "Serviciul Parcari", mergeti acolo si va interesati daca sunt locuri disponibile.
daca sunt numerotate normal sunt in administrarea primariei locale. De principiu nu se poate considera loc de parcare daca sunt amplasate pe o sosea, doar daca au alveolă corespunzatoare
Spatiul din jurul imobilelor de locuit in comun poate avea statut privat sau tin de domeniul public
Daca in apropierea blocului dv exista amenajat de catre autoritatea locala spatiu de parcare auto,este necesar sa va inteesati daca exista locuri disponibile
In cazul existentei de locuri libere ,urmeaza sa vedeti daca puteti beneficia de spatiu de parcare si in caz afirmativ urmand a depune documentele necesare eliberarii autorizatiei de concesionare loc parcare