avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Loc de parcare in jurul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Loc de parcare in jurul blocului

Buna seara si la multi ani!

As vrea sa intreb care este procedura de urmat pentru obtinerea unui loc de parcare in jurul blocului in care locuiesc?

Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:50, 5 Ianuarie 2014
La primarie, o data pe an, se liciteaza pentru locurile libere si se plateste taxa si dispozitivul de marcare al locului de parcare, de la primarie la primarie, de la hcl la hcl.
In Primarie exista "Serviciul Parcari", mergeti acolo si va interesati daca sunt locuri disponibile.
daca sunt numerotate normal sunt in administrarea primariei locale. De principiu nu se poate considera loc de parcare daca sunt amplasate pe o sosea, doar daca au alveolă corespunzatoare
Spatiul din jurul imobilelor de locuit in comun poate avea statut privat sau tin de domeniul public
Daca in apropierea blocului dv exista amenajat de catre autoritatea locala spatiu de parcare auto,este necesar sa va inteesati daca exista locuri disponibile
In cazul existentei de locuri libere ,urmeaza sa vedeti daca puteti beneficia de spatiu de parcare si in caz afirmativ urmand a depune documentele necesare eliberarii autorizatiei de concesionare loc parcare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lege parcare in fata blocului BlaKy BlaKy Buna ziua, Am tot cautat pe net si nu am gasit legea in vigoare care spune in ce conditii de inchiriaza aceste parcari. Problema este: De cateva zile s-au ... (vezi toată discuția)
Spatii parcare in spatiul comun locatari bloc bianca0706 bianca0706 daca in proiectul aprobat spre neschimbare nu au fost prevazute locuri de parcare in unele spatii comune locatarilor blocului, sau au fost prevazute spatii ... (vezi toată discuția)
Loc de parcare lisandraa lisandraa buna ziua am o problema si va rog sa ma ajutati : in spatele blocului meu sunt locuri de parcare,am platit un an, apoi doi am mers asa fara plata iar acum o ... (vezi toată discuția)