Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate loc de parcare
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

loc de parcare

buna ziua am o problema si va rog sa ma ajutati : in spatele blocului meu sunt locuri de parcare,am platit un an, apoi doi am mers asa fara plata iar acum o zi cineva de la alt bloc a platit la primarie si a ocupat locul .Problema mea este daca eu ma duc pe 3 ianuarie anul viitor pot sa-mi reiau locul?intre timp am alta masina deci nu are cum sa ma puna sa platesc .locul de parcare e chiar in fata geamului meu locuiesc la parter
Nu are relevanta pozitia locului de parcare,in raport de domiciliul solicitantului
Interesul autoritatii publice locale este obtinerea de fonduri financiare la buget,
respectiv concesionarea spatiului de parcare primului venit-indiferent daca acesta are sau nu geamul in vecinatatea parcarii
Sa fiti sigura ca daca nu aveti contract de concesiune pe spatiul de parcare,tert interesat de spatiul de parcare care achita obligatiile aferente ,obtine concesionarea spatiului ,indiferent daca dvs stati la parter si aveti si alta masina
abia din martie la anul, daca persoana respectiva nu isi mai achita locul, devine vacant si il puteti inchiria
nu am inteles ce e cu locul de sub geam.. daca e loc amenajat de primarie pt parcare, trebuie platit. daca e amenajat de dvs, nu figureaza ca loc de parcare la primarie, nu va cere nimeni bani pt el, insa poate fi ocupat de altcineva, la fel de bine
REGULAMENT
de organizare şi închiriere către cetăţeni a locurilor
din parcările de reşedinţă

Pentru a putea dobândi dreptul de utilizare asupra unui loc într-o parcare de reşedinţă solicitantul trebuie să îndeplinească următoarele condiţii :
Să aibă adresa de domiciliu într-un imobil al cărui fronton se găseşte
la mai puţin de 30 m de respectiva parcare ;
Prin adresă de domiciliu se înţelege imobilul în care solicitantul are calitatea de proprietar sau de utilizator de drept al unui apartament (contract de închiriere, de comodat, beneficiar de masă succesorală, ...) .................deci ce sa mai cred?
nu am primit nici un raspuns........
Nu poate beneficia de concesionarea unui spatiu de parcare decat persoana care detine concomitent :
-calitatea de proprietar in imobilul la adresa caruia solicita acordare spatiu parcare
-adresa din talonul masinii sa corespunda cu adresa la care se solicita spatiul de parcare
Este o situatie solutionata distinct de la autoritate locala la alta ,pentru cazurile masinilor de serviciu,in leasing