avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Activitate aidu

Activitate aidu

Cum recuperam banii de la BLUE AIR?
Mi-au anulat zborul, insa nu mi-au dat banii inapoi.
Am sesizat ANPC si mi-au raspuns ca i-au amendat, obligat sa restituie, dar sa ii dam in judecata.
Eu am de recuperat 50 euro :)
Desigur, pot introduce o cerere de valoare redusa... dar nu se organizeaza oare vreun fel de actiune colectiva, la care sa intervin?
Am completat formularul de contact prin spatiul privat virtual.
Motivat ca nu inregistrez venituri.
Am primit somatie Anaf pt executarea unei amenzi judiciare
Pot sa solicit esalonarea sumei sa achit in mai multe luni?
Adresez la Anaf cererea de esalonare?
Răspuns la discuția Achizitionare steroizi teapa
Buna ziua, Am citit subiectul mai vechi despre steroizi. As dori sa stiu despre ce comerciant era vb. = si eu cumpar online si as vrea sa stiu sa evit... Multumesc anticipat, Adrian
Contestatie studiu fezabilitate extindere retea electrica Distributie Oltenia
Buna ziua,
Mi-a fost propus un contract de finantare pt 50% din investitie, ca sa platesc 50.000 lei pt 300m extindere retea electrica in rural extravilan.
Nu sunt satisfacut deoarece apar niste costuri absurde de 30.000 ce exced materialelor si manoperei.
Si de asemenea nu sunt de acord cu lungimea traiectului: 75m aerian pe 2 stalpi si 220 m subteran.
Mie pe harta imi ies 100 m subteran.
Si de asemenea materialele alese sunt excesive: cablu 195mmp... cand se poate lejer realiza si cu cablu 95 sau 70.
Deci costurile sunt umflate estimez de 2 ori.
Trebuie sa ma adresez CNSC si simultan instantei?
Am propus la Distributie Oltenia renegocierea solutiei, insa ma indoiesc ca vor fi de acord.
Multumesc pt amabilitate si... ironie :)
Retin ca suntem pe un topic juridic, nu medical !
Intrebarea se refera la practica judiciara in privinta mijloacelor procedurale civile adecvate, daca se aplica contenciosul administrativ, considerand ca medicul furnizeaza un serviciu de interes public... sau dreptul comun, eventual daca exista alta legislatie speciala incidenta.
Eventual imi puteti prescrie chiar dvs. :)
Pot sa solicit in instanta obligarea medicului la acordarea tratamentului?
Buna ziua,
Daca ma intalnesc cu refuzul medicului de a prescrie un tratament pt o boala deja diagnosticata, cu acte.
Precizez ca nu pot obtine medicamentele decat pe baza de prescriptie.
Insa medicul ar considera ca problema nu este suficient de serioasa...
Pot in aceasta situatie sa chem in judecata cabinetul/spitalul pt obligarea la prescrierea tratamentului??
Precizez ca specialitatea este endocrinologie si nu se poate opune nicio clauza de constiinta.
Poate fi litigiu de contencios administrativ sau ordonanta presedintiala?!
Eu sunt beneficiarul si initiatorul proiectului!!
PUZ trebuie neaparat semnat de urbanist autorizat RUR?
Buna ziua, memoriul tehnic pt PUZ trebuie neaparat semnat de un urbanist cu drept de semnatura... sau pot sa il redactez eu insumi?
Lipsa coparticipare procesuala contencios administrativ
S-a judecat o cauza in care trebuia sa fiu introdus in cauza pt ca actul administrativ anulat ma afecteaza.
Insa nu m-au citat, iar acum am aflat pur intamplator de hotararea recent pronuntata.
Am dreptul sa formulez recurs, chiar daca nu am participat la judecata in fond? Sau sa formulez cerere de interventie in recurs sau ce mijloc sa particip la judecata macar in recurs?