avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate marria_marria

Activitate marria_marria

tutorele adica mama a fost de fata ,dar aceasta la momentul respectiv nu a stiut daca este normal. A venit insotita si de un avocat caruia nu i-au dat voie sa fie prezent. Mama a cerut autoritatilor sa se opreasca si sa cheme un psiholog pentru ca situatia nu era deloc normala dar nu au facut-o. Interogarea copilului(5 anisori) in prezenta psihologuli DGASPC a avut loc inainte de aceasta confruntare (si nu s-a facut asa cum scrie "cartea"...nu i-au pus nici un fel de intrebari legate de cele intamplate).
Pentru ca nu au gasit nici un fel de dovezi "palpabile" si exista doar spusele copilului legat de faptul ca ''tatal l-a pus sa-i manance cucul" (lucru pe care l-a spus in repetate randuri , mai multor persoane printre care si cadre medicale) au dat neincepere pentru viol si urmarire pentru abuz si corupere.....dar DGASPC in urma sesizarii scrise facute de catre mama si cerea de a include copilul intr-un program de consiliere nu s-a intamplat nimic( atrecut exact un an); nemaivorbind de fatul ca nu au intocmit nici un raport din care sa reiasa daca s-a constatat ceva sau nu. Iar instanta civila in ciuda actelor depuse si a martorilor audiati care confirma cele spuse de copil considera ca tatal nu reprezinta un pericol si poate in continuare sa ia copilul in vizita......credeti ca acest copil mai este in siguranta in prezenta lui dupa marturisirea facuta
Cei de la IML au decis ca ar trebui ceruta parerea celor de la o unitate mai "specializata" in astfel de cazuri si totusi dupa atata timp la insistentele mamei de a se face ceva....a fost trimis copilul pentru o evaluare psihiatrica si psihologica(dupa un an)
..??????????
s-a reclamat viol asupra unui minor in varsta de 5 ani..... interviul cu minorul pe care politia la facut in prezenta unui psiholog DGASPC a avut loc dupa ce minorul a fost nevoit sa astepte mai bine de 2 ore in sediul politiei ...nu i-au fost adresate intrebari care sa conduca la clarificarea situatiei (credeti-ma ca am citit si tratate despre cum ar trebui sa decurga un asemenea interviu si in ce conditii...si nimic din toate astea nu s-a intamplat)......mai mult se face o confruntare directa a copilului cu invinuitul fara a fi prezent un psiholog (copilul a inceput sa tipe ingrozit cand l-a vazut de am crezut ca i se face rau....i-am rugat sa se opreasca si sa cheme un psiholog lucru care nu s-a intamplat)......este normal un asemenea lucru????????..........protectia copilului nu a intreprins nici un fel de masuri; chiar daca am facut o sesizare in acest sens .Ce as putea face?
Doresc sa stiu cat de legal este ceea ce au facut ce-i de la politie cand au facut acea confruntare care mi-a traumatizat copilul pe motiv ca "asa se face" in asemenea cazuri.Parerea mea este diferita avand in vedere graviatatea situatiei si varsta copilului. ?
multumesc
Discuție Plangere penala
s-a facut o plangere penala ...a carei cauza s-a disjuns considerandu-se ca exista suficiente elemente necesare pentru inceperea urmaririi penale pentru o alta infractiune...iar pentru plangerea initiala s-a dat neinceperea urmaririi penale.
Am cerut sa mi se permita studierea dosarului care "s-a inchis" si xerocopierea anumitor pagini; mi s-a permis studierea dar mi-a fost refuzata xerocopierea. Mentionez ca eu sunt partea vatamata. Mai mult comunicarea rezolutiei mi s-a facut doar la cererea mea (s-a facut doar catre invinuit , imediat dupa ce s-a dispus neinceperea).
Doresc sa fac o noua cerere de studiu si xerocopiere a dosarului intrucat aceste acte imi sunt necesare intr-un alt proces civil aflat in stransa legatura cu cel penal.
Intrebarea mea este care este temeiul legal pe care eu ar trebui sa imi bazez cererea pentru a nu-mi mai fi respinsa (pentru ca nu consider normal ce s-a intamplat)
va multumesc