avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate roxy2011

Activitate roxy2011

Răspuns la discuția Copilul nu vrea cu tata
@ avlil
multumesc mult pt raspuns.
adica in ce sens sa modifice programul? ce anume ziceti ca ar trebui sa ceara?
s-a ajuns aici, cred eu pt ca dna nu l-a lasat pana acum sa ia copilul.
exista un program prin care el poate lua copilul. doar ca nu ii foloseste la nimic deoarece copilul nu vrea. prietenul meu a fost din nou la domiciliul copilului si a incercat sa vorbeasca cu copilul sa il convinga sa mearga impreuna afara dar cel mic nu a vrut. problema e ca nici mama lui nu prea coopereaza. adica a oprit la un moment dat discutia si a zis ca e suficient, ca copilul a zis de2-3 ori ca nu vrea si sa nu-l sperie. eu cred ca si ea ar trebui sa faca niste eforturi. din pacate eu cred ca ea e buna fericita ca copilul nu vrea. deoarece pana acum ea nu l-a lasat pe cel mic cu tatal lui si acum are aceasta noua scuza care ei ii este mai simpla.
ce am putea noi sa o fortam sa faca?
dar la gradinita cum de merge copilul? acolo nu a fost dus plangand? ca toti copiii plang cand merg la gradinita. acolo cum de s-a acomodat si cu tatal lui nu vrea?
buna seara
am nevoie de un sfat va rog. concubinul meu este in divort de sotia sa si exista deja un program de vizitare prin hotarare judecatoreasca definitiva obtinut pe cale separata prin care el poate lua copilul. noua problema este ca baietelul lui nu vrea sa plece la plimbare cu tatal sau. mentionez ca pana acum fosta lui sotie nu l-a lasat sa ia copilul si acum dna a inventat aceasta noua problema ca nu vrea copilul. copilul are 4 ani. problema este ca el sufera foarte mult si isi doreste sa ia copilul sa-l aduca si la noi acasa.
ce se poate face in aceasta situatie? putem sa acceptam vointa copilului de 4 ani? da, copilul zice ca nu vrea dar eu nu cred ca are varsta la care poate decide. cred ca este invatat de mama sa sa refuze sa plece cu tatal lui.
ce se poate face? daca tatal insista si incearca sa convinga copilul ea zice ca face presiuni si traumatizeaza copilul.
tatal a cerut monitorizarea programului de vizitare la dgaspc. avand in vedere ca aceasta prevedere din lege este f noua nu am gasit nimic pe net despre aceasta procedura.
va rog daca stiti sau ati vazut vreun astfel de raport sau ce cuprinde el spuneti mi si mie. nu stiu la ce sa ma astept. acest raport cuprinde asa cum ii spune numele detalii doar despre preluarea copilului sau si alte constatari ale celor de la dgaspc? cat poate tine monitorizarea? cand se opreste si din ce motiv se poate opri?
multumesc