avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1307 soluții astăzi
Forum Activitate Mony_otv2002

Activitate Mony_otv2002

Da, asta o sa il sfatuiesc sa faca. Stiu ca e posibil sa imputerniceasca pe cineva dar cred ca ii trebuie un document de imputernicire de la ambasada. Va multumesc pentru raspuns :)
Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu o informatie. Am un prieten care este cetatean marocan si studiaza in Romania. Dorinta lui este sa se casatoreasca cu iubita lui in Romania si s-a interesat de actele necesare pentru a putea merge mai departe cu pregatirile. Am inteles ca are nevoie de un certificat de celibat si un certificat de cutuma din Maroc. Am sunat la ambasada si ne-au spus ca nu il pot ajuta ei cu obtinerea acestor certificate ci trebuie sa mearga el personal in Maroc pentru ca trebuie supralegalizate acele acte inclusiv la Ministerul de Externe din Maroc. Eu stiam ca printre atributiile consulilor se afla si obtinerea de acte necesare casatoriei pentru cetatenii tarii lor. Cum trebuie procedat in situatia asta? Un avocat ar ajuta? Un notar? Va multumesc
Imi cer scuze, nu mi-am dat seama ca nu am comunicat tot ce am aflat astazi. V-am zis, am fost la parchet, acolo mi-au zis ca s-a trimis acasa rezolutia de NUP, doar ca eu nu primisem. Dupa aceea am sunat eu ca sa vad ce trebuie sa fac ca sa primesc totusi inca o data acea rezolutie. O sa rescriu cererea pentru ca nu mentionasem tot ce ati spus dumneavoastra mai sus. Mi-ati fost de mare ajutor!
Va multumesc
Stadiul dosarului s-a comunicat, neinceperea urmaririi penale...mi s-a trimis si acasa rezolutia...doar ca eu nu am primit nimic. Am sunat la Parchet si mi s-a spus ca trebuie sa fac o cerere catre doamna Prim-procuror pentru retrimiterea / recomunicarea rezolutiei dosarului. Am sunat si la politia rutiera Udristei si mi-au zis ca in momentul in care intru in posesia rezolutiei ma pot prezenta pentru a-mi recupera permisul. Joi ma duc sa depun cererea la Parchet...sper sa nu dureze foarte mult retrimiterea rezolutiei.
Va multumesc mult de tot pentru sfaturi!
Buna ziua, revin cu detalii referitoare la cazul meu. Astazi am reusit sa ajung la Parchet unde am aflat cu mare bucurie ca nu s-a inceput urmarirea penala impotriva mea. Mi s-a comunicat ca trebuie sa fac o cerere catre procuror pentru a primi rezolutia finala. Din pacate, fiind mult prea bucuros nu am inteles care este procedura exacta. Am incercat sa caut pe internet daca exista vreo cerere tip sau vreo procedura tip care trebuie urmata dar nu am gasit nimic. Unde ma puteti indruma sa ma interesez ce trebuie sa fac acum?
Va multumesc anticipat :)
Da, am numarul de dosar, l-am aflat de la Udristei. Am fost pe 30.12.2013 si la Parchet si m-am interesat de programul cu publicul iar pentru sectorul 2 au program martea si joia...incepand de maine, 7 ianuarie bineinteles.
Sper sa pot afla ceva...orice.
V-am spus, nu m-a anuntat nimeni nimic. O sa revin cu informatii imediat ce aflu statusul dosarului meu.
Va multumesc mult de tot pentru sfaturi! Mi-au fost de ajutor!
Din pacate nu stiu ce sa va raspund. Nu m-a anuntat nimeni nimic, nu am primit vreo citatie sau altceva. As vrea maine sa ma duc la parchet si sa ma interesez care este stadiul cercetarilor sau daca a fost dat vreun verdict in cazul meu si eu n-am fost anuntat. Nu as vrea sa fiu judecat in lipsa in cazul in care dosarul meu ajunge la tribunal. Am citit ca un dosar are un termen de 3 luni pentru solutionare...al meu a durat un an si ceva pana a ajuns la parchet si 5 luni de cand sta acolo si eu in tot acest timp n-am primit nici o informatie.
Gresesc daca ma duc acolo sa ma interesez?
Am angajat un avocat dar din pacate nu m-a ajutat deloc. Nu reusesc sa intru in legatura cu el absolut deloc. Daca il sun nu raspunde, in cel mai bun caz imi da un apel si cand il sun din nou imi spune ca are treaba. Cred ca va trebui totusi sa angajez un alt avocat...primul din punctul meu de vedere a fost teapa :(
Buna seara, in urma cu un an si jumatate, mai exact in noaptea de 30 iunie 2012, am fost surprins baut la volan, cu o alcoolemie de 0.47 la mie in aerul expirat. Tin sa precizez ca am condus doar cateva sute de metri pentru a-mi parca masina. Nu am provocat nici un incident in trafic. Am fost condus la Iml pentru recoltarea probelor biologice, prima a fost 0.95 si cea de-a doua de 0.81. Am cooperat cu organele de politie pe tot parcursul anchetei. Am fost chemat de doua ori la politie pentru declaratii si de atunci nu mai stiu nimic despre cazul meu. Pe data de 30.12.2013 am fost la Udristei unde am aflat ca dosarul meu este la parchet din data de 31.07.2013. Nu am fost anuntat. Cum pot proceda? Credeti ca voi primi dosar penal pentru aceasta fapta? Cum pot afla stadiul dosarului. Va multumesc