avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1006 soluții astăzi
Forum Activitate dorgonirghi

Activitate dorgonirghi

Spuneai ca executorul isi recupereaza cheltuielile de executare de la creditor. Cat timp trebuie sa treaca de la incheiere (vazand ca debitorul nu are nici un bun inscris pe numele lui, respectiv nu poate fi executat),pana cand isi va recupera acele cheltuieli de la creditor?
Buna ziua, stimati colegi de forum. As vrea sa va rog sa ma lamuriti si pe mine in privinta problemei urmatoare:
De cateva zile am primit in posta o insiintare de executare silita pentru un credit de nevoi personale, nerestituit integral.
1) As dori sa stiu daca, avand in vedere executarea silita pe numele meu, mai pot infiinta un srl? (din cate am vazut in lista de documente necesare infiintarii unui srl, as avea nevoie si de certificatul fiscal).
2) Imi vor fi poprite conturile doar din tara? sau exista vreo posibilitate sa am probleme si cu cele din strainatate?
3) Am vorbit cu cineva si imi zicea ca in aproximativ 3 ani aceste datorii se prescriu, si voi fi din nou la 0 cu tot; fara datorii, fara popriri etc. Vroiam sa va intreb cat de mari sunt sansele sa se prescrie aceste datorii? Exista posibilitatea de a nu se prescrie? Sau depinde de la caz la caz?
Multumesc anticipat.
Buna ziua. Daca o persoana care a beneficiat de un credit de nevoi personale, fara a-l achita integral, doreste sa isi deschida o firma(firma la care va fi administrator), acea firma va avea de suferit de pe urma unui litigiu intre administratorul ei si firma de recuperari? / dar in cazul in care sunt doi asociati la firma respectiva?