Forum Discuţii juridice Executare silită Repercusiuni ale faptelor administratorului asupra ...
Discuție deschisă în Executare silită

Repercusiuni ale faptelor administratorului asupra firmei

Buna ziua. Daca o persoana care a beneficiat de un credit de nevoi personale, fara a-l achita integral, doreste sa isi deschida o firma(firma la care va fi administrator), acea firma va avea de suferit de pe urma unui litigiu intre administratorul ei si firma de recuperari? / dar in cazul in care sunt doi asociati la firma respectiva?
Asociatul este una, administratorul este alta. Poate fi si firma cu un asociat si cu administrator altul decat acel asociat.

Teoretic, nu ar trebui sa fie probleme in sensul urmaririi veniturilor persoanei fizice vs. persoana juridica la care acesta este asociat, insa din experienta va spun ca au existat astfel de situatii.
Deloc! Persoana juridica nu are legatura cu persoana fizica! O sa incerce sa va puna poprire pe veniturile din salarii in cazul in care veti face gresala sa va angajati ca administrator la firma ( administratorul unei firme poate avea si contract de munca ca administrator).