Forum Discuţii juridice Executare silită Transfer datorie de pe pers fizica pe persoana juridica
Discuție deschisă în Executare silită

Transfer datorie de pe pers fizica pe persoana juridica

Buna ziua. Intampin urmatoarea nedumerire:
Sunt in proces de executarea silita din cauza neplatii integrale a unui credit bancar de nevoi personale luat pe persoana fizica si s-a ajuns sa am poprire pe conturile bancare. Urmeaza sa-mi constitui un srl si sa inchei o colaborare cu o firma de intermedieri imobiliare si sa vand pt aceasta(si pt mine).
Comisioanele urmeaza sa-mi fie virate in contul firmei pe care o voi avea. Intrebarea este previzibila:.. veniturile din contul pj vor fi poprite cu acei 33%?
Va multumesc mult!
Eugen98, utilizator
nu, persoana juridica nu este una si aceeasi cu persoana fizica sunt patrimonii distincte chiar daca sunteti asociat unic si administrator la acel SRL.
Va multumesc mult! O zi buna in continuare!
Dar, pot fi executate silit părțile sociale sau ceea ce s-ar cuveni asociatului prin lichidare, adică totul, dacă sunteți asociat unic.