Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire transferabila in functie de administrator
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire transferabila in functie de administrator

O poprire de cont, exclusiv pe persoana fizica, se poate extinde la un srl daca administratorul are respectiva poprire pe pers. fizica? De asemenea, se poate incepe o executare silita la o firma noua daca administratorul a avut datorii ramase neachitate pe alta firma in trecut?
Va multumesc!
Patrimoniul persoanei fizice este distinct de patrimoniul persoanei juridice. Este posibil sa va popreasca banii pe care ii primiti in baza mandatului de administrator sau pe dividende ce vi se cuvin in calitate de asociat.
Nu se pot pune poprire pe incasarile societatii pentru datoriile pe care le inregistati ca persoana fizica
1. Nu se poate pune poprire pe srl daca administratorul are datorii ca pf. Dar se poate pune poprire pe veniturile lui realizate la acel srl.

2. Se poate daca: 50% din personalul angajat a fost si la cealalta firma, SAU 50% din furnizorii si clientii firmei au fost si la cealalta ( si mai sunt inca 2 conditii pe care nu le mai stiu, dar sunt tot cu SAU, nu cumulative. Asta inseamna ca daca oricare din conditii e indeplinita, e posibil sa fie executata si firma noua).
Va multumesc pentru raspunsuri! Cel mai bun sfat din lume pentru pj este sa-si ia cel mai bun contabil! Un contabil neglijent = inchisoare si faliment. De la administrator de firma la infractor este cat ai pocni din degete. Intr-o firma nu ai dreptul la multi pasi gresiti.
destela, utilizator