avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate marco68

Activitate marco68

Multumesc.
Multumesc!
Buna seara,
in 2011 fac receptia finala la casa cu doi reprezentanti din cadrul primariei municipale, mi se fac copii de catre unul dintre ei dar mi se pierde originalul..........respectivul moare in accident la scurt timp (sincere pareri de rau , era un baiat bun). La intabulare mi se cere originalul receptiei, merg la primarie cu copiile in speranta ca cu o stampila si ceva de genu 'conform cu originalul" termin si trec mai departe, dar intre timp s-au schimbat personajele si mi se ofera varianta sa fac din nou receptia.Acu aflu ca a mai aparut si "certificatul energetic"ca si conditie de elliberare proces receptie..........si costa destul iar eu nu am nevoie ca sa vind, doar sa intabulez.Taxe procent din valoarea casei platite la prima receptie, impozite la zi.........
Buna seara,
cu rugamintea unei lamuriri legata de proprietatea bunicilor.
Bunic (pe linie materna)decedat in 2011, bunica traieste, singura lor fiica (mama, in viata) si noi trei frati (nepatati),vrem sa trecem (trebuie neaparat?) toata averea bunicilor, noua,(cei trei) de comun acord intre bunica, mama si noi.
Intrebarea este , care e cea mai economica si simpla cale sa fim trecuti ca proprietati sau coproprietari? Precizez ca acte pe casa , terenuri si 0,5 h padure nu sint , au fost mereu lasate din tata-n fiu, dar s-a platit la zi primariei impozitul. Noi fratii ,nu vrem sa vindem (e o casa la munte in apuseni), doar sa fie totul in regula si mai usor banuiesc, cit timp mai traieste bunica(are deja 85 de ani) .Multumesc.