Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire/contract v-c intre bunica si nepoti?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire/contract v-c intre bunica si nepoti?

Buna seara,
cu rugamintea unei lamuriri legata de proprietatea bunicilor.
Bunic (pe linie materna)decedat in 2011, bunica traieste, singura lor fiica (mama, in viata) si noi trei frati (nepatati),vrem sa trecem (trebuie neaparat?) toata averea bunicilor, noua,(cei trei) de comun acord intre bunica, mama si noi.
Intrebarea este , care e cea mai economica si simpla cale sa fim trecuti ca proprietati sau coproprietari? Precizez ca acte pe casa , terenuri si 0,5 h padure nu sint , au fost mereu lasate din tata-n fiu, dar s-a platit la zi primariei impozitul. Noi fratii ,nu vrem sa vindem (e o casa la munte in apuseni), doar sa fie totul in regula si mai usor banuiesc, cit timp mai traieste bunica(are deja 85 de ani) .Multumesc.
Bunica impreuna cu mama trebuie sa faca succesiunea de pe urma bunicului decedat, apoi de comun acord sa va doneze in cote egale . Trebuie sa faceti cadastru , intabulare fara de care nu se pot semna acte privind imobile.
Multumesc!