Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Bunica mea,impreuna cu bunicul(decedat in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Bunica mea,impreuna cu bunicul(decedat in prezent) ...

Buna ziua
Bunica mea,impreuna cu bunicul(decedat in prezent) sunt proprietari pe o casa si un teren.
Urmatorul mostenitor este mama mea,doar ca ea vrea sa faca acte de mostenitor direct fratelui meu.
Mentionez ca actul de proprietare s.a pierdut si nu stiu cum sa il obtin.
Ce acte si proceduri sunt necesare pentru a deveni mostenitor fratele meu?
Multumesc pentru eventuale raspunsuri!
Nu se poate. Dezbateti succesiunea după bunici, după care mama, în baza certificatului de moștenitor ii va face acte fratelui dvs.
Dacă ați pierdut actele de proprietate, luati-o de la Adam și Eva.
Cum au dobândit bunicii imobilul respectiv?
Bunicii sunt proprietarii,nu stiu de teren cum l.au achizitionat pe vremea lor,dar casa este facuta de ei.Si bunica vrea sa ii treaca direct fratelui meu(nepotului ei) tot ce detine,deoarece mama(fiica ei) nu vrea nimic.

Mama noastra nu vrea nimic din avere din cauza ca are rate la banci si are si un dosar civil de executare silita si ea crede ca in caz ca i se trece averea pe numele ei,sa nu vina banca sa ii ia din bunuri,deoarece are si ratele mari si pune situatia in care,intr.o zi,poate nu poate achita si atunci sa nu vina banca peste ea.Deaia vrea sa i se treaca fratelui tot.