avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 164 soluții astăzi
Forum Activitate lumo43

Activitate lumo43

Buna ziua, Nu au fost depuse la Casa De Sanatate concediile medicale pentru anul 2011-2012, mai sunt sanse de decontare a acestora? Multumesc,
Buna Ziua, Pentru achizitie in valoare de <10.000 EUR, o persoana neimpozabila plateste TVA.Multumesc
multumesc,
Buna ziua,
Am importat 4 echipamente de telecomunicatii, din CHINA, dintre care unul s-a defectat, furnizorul confirma ca -l repara in garantie.
Fiind un echipament cu un volum mai mare, se poate trimite numai componenta defecta.

In vama ce valoare trebuie sa trec?
Multumesc!
Răspuns la discuția TVA - La Micro
Multumesc mult!
Discuție TVA - La Micro
Buna ziua, in ce conditii se pot acorda bunuri in cadrul unui contract de sponsorizare/donatie, sunt platitor MICRO - am obligatia sa colectez TVA la bunurile respective?multumesc
Răspuns la discuția Munca cu zilier
multumesc, asa gandesc si eu, dpv a impozitului e ok, cu "asigurati ca nu va desfăşura la locul de munca o activitate care prezintă riscuri pentru sănătatea sau securitatea " este interpretabil, in final s-a renuntat la acest zilier.
Buna ziua, va rog sa ne sprijiniti in urmatoarea spetza:
ocazilonal folosesc zilier pentru prestatii: spectacole, productii cinematografice si audiovizuale, publicitate, activitati cu caracter cultural ocazi - persoana fizica ce are capacitate de munca si care desfasoara activitati necalificate, cu caracter ocazional, pentru un beneficiar.
intrebarea? daca aceasta persoana fizica acum se afla in RISC MATERNAL pot sa folosesc prestatiile ei.precizez ca are si contract de munca la alt angajator unde a depus cerificatul medical pentru risc :O.multumesc