avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate CristinaBuzoianu

Activitate CristinaBuzoianu

Răspuns la discuția Dreptul la imagine
Nu e vorba de nicio infractiune pe care pasagerul o recunoaste in clip. Pur si simplu o filmare fara acordul pasagerului. Aparent in lege e stipulat ca soferul de uber nu are voie sa filmeze pasagerul.

mariustz a scris:

E cu dus si intors, daca prin inregistrare se face dovada unei infractiuni care altfel nu putea fii dovedita nu prea o sa fie tras la raspundere.
La fel si daca va aflati in spatiu public.

Daca sunt in uber, iar soferul inregistreaza video conversatia pe care o avem (fara acordul meu si fara ca eu sa stiu) , iar ulterior posteaza filmul pe youtube care sunt sanctiunile penale care se impun si ce masuri trebuie sa iau pentru aplicarea acestora?
Răspuns la discuția Credit prima casa
Am inteles! :)
Va multumesc pt amabilitate si raspunsurile oferite.
Saptamana asta, cel tarziu saptamana viitoare voi afla verdictul din partea bancii.
Sper sa fie unul pozitiv. :)
Răspuns la discuția Credit prima casa
Imi cer scuze, intrebarea nu cred ca am formulat-o destul de clar.
Ma refeream la faptul ca. in conditiile in care eu, ca viitor imprumutat, achit un avans mai mare de cel minim de 5%, respectiv, 35% in cazul meu, banca va tine cont de acesta la calcularea scoringului si va cantari mai mult?
Sper ca am fost suficient de explicita si va multumesc inca o data pt informatiile oferite. :)
Răspuns la discuția Credit prima casa
Multumesc frumos pentru informatii.

As mai avea o intrebare.In ce masura consta avansul achitat la antecontract pt banca?
In conditiile in care valoarea avansului este peste 5%, in cazul meu ar fi de undeva de 35% din valoarea apartamentului, banca va tine cont de acest aspect?
Răspuns la discuția Credit prima casa
Multumesc frumos pentru raspunsul oferit.

Salariul este acelasi cu cel de anul trecut si va ramane neschimbat cel putin 6 luni de acum inainte.
De asemenea daca ei vor solicita fisa fiscala de anul trecut, cel mai probabil voi fi nevoita sa o prezint pe cea din 2012, deoarece fisa fiscala de anul trecuta inca nu a fost eliberata.
Veniturile de pe respectivul document nu sunt mici,uneori chiar mai mari decat salariul din prezent, insa sunt variabile, deoarece in perioada respectiva primeam bonusuri, iar salariul net din perioada respectiva era mai mic decat cel din prezent.
Persoana care ma consiliaza in momentul de fata mi-a spus ca va conta salariul din prezent si faptul ca sunt angajata pe o perioada nedeterminata in firma.
Doresc sa contractez un credit prima casa.
La firma la care lucrez am contract pe perioada nedeterminata, insa pe postul pe care lucrez in prezent, actul aditional este semnat pe o perioada determinata, cu posibilitate de prelungire.
In conditiile in care aplic pentru un credit, ce salariu se va lua in calcul?
Cel din prezent, sau se va tine cont si de cel pe care l-am avut inainte, care este mai mic?
Astept cu interes raspunsul vostru.

Multumesc,
Cristina