avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 266 soluții astăzi
Forum Activitate gagiu19

Activitate gagiu19

Răspuns la discuția Vanzare uzufruct
Multumesc mult !!!
Răspuns la discuția Vanzare uzufruct
Buna ziua,

Cred ca nu m-am exprimat tocmai corect.
Nu este vorba de banii care i-am platit cand am cumparat casa de la ei.
Am inteles ideea d-voastra adica credeti ca nu i-am dat banii trecuti in act si fizic.
Eu va spun ca i-am dat banii in fata notarului, ba mai mult socrii mei au facut si o donatie catre fratele bun al sotiei mele pe banii primiti de la noi.
Pot dovedi si cu actul de donatie facut de la socrii catre fratele sotiei, in aceeasi zi, la acelasi notar, cu nr. de inreg. urmator actului de vz-cu .
Eu vroiam acum daca tot se muta ei in alta casa sa ne vanda si uzufructul, ca sa putem sta si noi linistiti in casa noastra. Adica sa nu ne mai deranjeze nimeni. Sa fie a noastra intru totul.
Iar banii care o sa le dam noi lor sa fie trecuti in actul asta care vrem noi sa-l facem (ca si cum sa fie un pret platit pentru uzufructul care ni-l da sau cedeaza).


Va multumesc !!!
Buna ziua,

Socrii mei ne-au facut act de vz-cumparare cu uzufruct mie si sotiei acum vreo 4 ani pe o casa.
Atunci, eu cu sotia nu eram casatoriti.
Acum, casatoriti fiind socrii mei vor sa ne vanda si uzufructul, deoarece am inteles ca se poate.
Care ar fi modalitatea corecta ca sa nu avem vreo problema dupa moartea lor cu fratii sotiei mele ?
Mentionez ca sotia mea are un frate bun si doua surori vitrege.
Fratele este deacord sa semneze orice act, nu e problema, dar cu surorile nu vorbeste sotia mea.
Ne intereseaza sa fie cat mai bine facut acest act, sa nu avem probleme.
Oricum o sa le dam si ceva bani socrilor mei pe casa, deoarece ei se muta in alta casa si le va trebui ceva bani.

Va multumesc!!!
Răspuns la discuția Anulare Testament
Buna ziua,

Pai ce act ar trebui sa fac, pentru ca ma lasa sa stau in casa, nu e problema.
Mentionez ca acel act este facut la notar si la sfarsit scrie:
- ,,În acest fel inteleg sa-i institui legatar cu titlu particular conf. disp. art.1057 c.civ.,,
- Acest testament a fost intocmit cu respectarea art.1044 c.civ. si reprezinta ultima mea vointa,,.

Buna ziua,


O cunostinta mi-a facut testament notarial pe o casa la tara. Eu vreau sa ma apuc sa investesc in acea casa deoarece vreau sa ma mut in ea. Ma intereseaza daca aceasta cunostinta imi poate strica acest testament cat traieste s-au daca ma pot trezi peste vreo 5 ani ca a vandut casa.