Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare uzufruct

Buna ziua,

Socrii mei ne-au facut act de vz-cumparare cu uzufruct mie si sotiei acum vreo 4 ani pe o casa.
Atunci, eu cu sotia nu eram casatoriti.
Acum, casatoriti fiind socrii mei vor sa ne vanda si uzufructul, deoarece am inteles ca se poate.
Care ar fi modalitatea corecta ca sa nu avem vreo problema dupa moartea lor cu fratii sotiei mele ?
Mentionez ca sotia mea are un frate bun si doua surori vitrege.
Fratele este deacord sa semneze orice act, nu e problema, dar cu surorile nu vorbeste sotia mea.
Ne intereseaza sa fie cat mai bine facut acest act, sa nu avem probleme.
Oricum o sa le dam si ceva bani socrilor mei pe casa, deoarece ei se muta in alta casa si le va trebui ceva bani.

Va multumesc!!!
Buna ziua,
Socrii pot sa mearga la notar cu actele de vanzare cumparare si sa dea o declaratie de renuntare la uzufructul viager.
Dumneavoastra sunteti proprietarii de drept ai casei inca de la incheierea acelui contract de acum 4 ani.
Nu este nevoie sa semneze fratii sau surorile sotiei.
Sumele pe care vreti sa le dati socrilor sunt cele pe care le doriti dumneavoastra ne putand nimeni sa va oblige sa o faceti.
Depinde cati rezervatari sunt, ce mostenire vor lasa, cum veti plati banii aia... e deja o problema ca nu ati achitat un pret la vanzarea de acum 4 ani, inteleg ca aceea a fost o donatie...
~ Conținut șters la cerere ~