avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 981 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare uzufruct

Buna ziua,

Socrii mei ne-au facut act de vz-cumparare cu uzufruct mie si sotiei acum vreo 4 ani pe o casa.
Atunci, eu cu sotia nu eram casatoriti.
Acum, casatoriti fiind socrii mei vor sa ne vanda si uzufructul, deoarece am inteles ca se poate.
Care ar fi modalitatea corecta ca sa nu avem vreo problema dupa moartea lor cu fratii sotiei mele ?
Mentionez ca sotia mea are un frate bun si doua surori vitrege.
Fratele este deacord sa semneze orice act, nu e problema, dar cu surorile nu vorbeste sotia mea.
Ne intereseaza sa fie cat mai bine facut acest act, sa nu avem probleme.
Oricum o sa le dam si ceva bani socrilor mei pe casa, deoarece ei se muta in alta casa si le va trebui ceva bani.

Va multumesc!!!
Cel mai recent răspuns: gagiu19 , utilizator 09:16, 17 Ianuarie 2014
Buna ziua,
Socrii pot sa mearga la notar cu actele de vanzare cumparare si sa dea o declaratie de renuntare la uzufructul viager.
Dumneavoastra sunteti proprietarii de drept ai casei inca de la incheierea acelui contract de acum 4 ani.
Nu este nevoie sa semneze fratii sau surorile sotiei.
Sumele pe care vreti sa le dati socrilor sunt cele pe care le doriti dumneavoastra ne putand nimeni sa va oblige sa o faceti.
Depinde cati rezervatari sunt, ce mostenire vor lasa, cum veti plati banii aia... e deja o problema ca nu ati achitat un pret la vanzarea de acum 4 ani, inteleg ca aceea a fost o donatie...
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Iesire indiviziune intre soti ? GAGIU1982 GAGIU1982 Buna dimineata, ma intereseaza si pe mine daca 2 soti pot face iesirea din indiviziune. Avem impreuna o casa cumparata de la parintii sotiei. Cand am cumparat ... (vezi toată discuția)
Vanzare cu titlu oneros a uzufructului GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, parintii mi-au facut acum un an act de vz-cu cu uzufruct pe casa care o detin. Acum vor sa-mi vanda si uzufructul in ideea ca fratilor mei le vor ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare cu uzufruct GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, am incheiat cu prietena mea (noi necasatoriti) un contract de vz-cu cu uzufruct (fara alta clauza), noi fiind nuzi proprietari iar parintii ei ... (vezi toată discuția)