avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare cu titlu oneros a uzufructului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare cu titlu oneros a uzufructului

Buna ziua, parintii mi-au facut acum un an act de vz-cu cu uzufruct pe casa care o detin.
Acum vor sa-mi vanda si uzufructul in ideea ca fratilor mei le vor fi mai greu sa-mi strice actul. (mai am 1 frate bun si 2 surori vitrege).
Cand am facut actul de vz-cu le-am dat banii din act (in fata notarului) iar ei iau donat in aceeasi zi fratelui meu toata suma (cu act de donatie).
Mai au sanse daca imi vand si uzufructul cu pret oneros, fratii sa-mi strice actul?


Va multumesc!!!
Cel mai recent răspuns: GAGIU1982 , utilizator 08:14, 10 Septembrie 2009
In primul rand uzufructul viager nu va deranjeaza cu absolut nimic!Acest drept de uzufruct al parintilor nu modifica dreptul dvs de proprietate asupra imobilului respectiv!
Surorile dvs vitrege pot ataca atat actul de donatie cat si actul de vanzare cumparare!B-)Dar numai dupa eventualul deces al parintilor dvs!
GAGIU1982 a scris:

Buna ziua, parintii mi-au facut acum un an act de vz-cu cu uzufruct pe casa care o detin.
Acum vor sa-mi vanda si uzufructul in ideea ca fratilor mei le vor fi mai greu sa-mi strice actul. (mai am 1 frate bun si 2 surori vitrege).
Cand am facut actul de vz-cu le-am dat banii din act (in fata notarului) iar ei iau donat in aceeasi zi fratelui meu toata suma (cu act de donatie).
Mai au sanse daca imi vand si uzufructul cu pret oneros, fratii sa-mi strice actul?


Va multumesc!!!


Din ce sustineti, reiese clar faptul ca acest act nu este o donatie deghizata, avand dovezi in acest sens.
Cele doua surori vitrege, ar putea dupa moartea parintilor dvs. (respectiv a parintelui comun) sa solicite reductiunea actului (pentru o anumita cota) daca acesta a incalcat rezerva succesorala insa doar in situatia unei donatii deghizate...iar din prezentarea dvs., nu reiese faptul ca este o donatie deghizata, motiv pentru care posibila lor actiune ar putea fi respinsa.
Fratele consider ca nu intra in discutie, nu ar avea motive sa conteste ceva...ci situatia ar putea fi invers:)
Salutare, GAGIU1982!

Tot cu uzufructul ala va luptati? Credeam ca l-ati dovedit pana acum. :yeah:
Va salut d-le Themis, nu l-am dovedit pana acum, dar sunt pe calea cea buna, cred.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art.845 c civ. tini1982 tini1982 Buna ziua, va rog din suflet sa ma ajutati. Parintii prietenei mele ne-au facut mie si ei un act de vz-cu cu uzufruct (asta e singura clauza) pe casa care o ... (vezi toată discuția)
Model contract de vz-cu uzufruct GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, ma poate ajuta si pe mine cineva cu un model de contract de vz-cu pentru un uzufruct ? Mentionez ca am un contract de vz-cu cu uzufruct, iar ... (vezi toată discuția)
Iesire indiviziune intre soti ? GAGIU1982 GAGIU1982 Buna dimineata, ma intereseaza si pe mine daca 2 soti pot face iesirea din indiviziune. Avem impreuna o casa cumparata de la parintii sotiei. Cand am cumparat ... (vezi toată discuția)