Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... art.845 c civ.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

art.845 c civ.

Buna ziua, va rog din suflet sa ma ajutati. Parintii prietenei mele ne-au facut mie si ei un act de vz-cu cu uzufruct (asta e singura clauza) pe casa care o detin. Prietena mea mai are un frate bun si 2 surori vitrege de tata. Noi, in afara de surorile vitrege cu care nu exista nici o relatie, ne-am inteles ca pretul din actul de vz-cu sa se considere o despagubire pt. fratele prietenei mele, eu platesc banii si el sa nu mai aiba nici un fel de pretentie (asta verbal, nu scriptic). Zis si facut, sa incheiat actul, dupa care parintii iau facut baiatului un act de donatie pe suma exacta primita din actul de vz-cu cu uzufruct, adica 50000 ron, asta ca sa nu le scoata ochii baiatul maine, poimaine ca nu ia dat nimic lui, si mi-a facut acte mie.
Acum, dupa acest forum si am mai fost si la un avocat bun, mi sa spus ca actul se poate ataca foarte usor de catre frati. Eu, fiind de buna credinta nu doresc decat sa stau linistit, pt. ca am dat si eu o suma foarte importanta de bani, dar se pare ca nu pot sta linistit.
Spuneti-mi va rog calea cea mai ieftina, si legala si cea mai in siguranta pt. a iesi din aceasta problema.
Mentionez ca toti suntem deacord sa rezolvam aceasta problema pe cale amiabila, fara nici o problema.
Va multumesc!!!
vanzarea cumpararea cu rezerva uzufructului viager facuta unui succesibil in linie dreapta este prezumata donatie deghizata si se raporteaza la masa succesorala
util si pentru dvs si pentru parinti ar fi fost un act de vanzare cumparare cu drept de abitatie si nu uzufruct
Da, e prezumata a fi donatie, dar prezumtia asta se rastoarna tocmai prin proba faptului ca pretul vanzarii s-a platit si primit in realitate.

tini1982 a scris:

sa incheiat actul, dupa care parintii iau facut baiatului un act de donatie pe suma exacta primita din actul de vz-cu cu uzufruct, adica 50000 ron,

romascanu, moderator
hugo a scris:

vanzarea cumpararea cu rezerva uzufructului viager facuta unui succesibil in linie dreapta este prezumata donatie deghizata si se raporteaza la masa succesorala
util si pentru dvs si pentru parinti ar fi fost un act de vanzare cumparare cu drept de abitatie si nu uzufruct

hugo, dacă la celălalt subiect v-am dat dreptate, remarcînd spiritul de observaţie de care daţi dovadă, în cazul de mai sus trebuie să vă contrazic. Această donaţie nu este supusă raportului, ci doar reducţiunii. Deghizarea ei echivalează cu scutirea de raport.

În ceea ce priveşte posibilitatea invocării gratuităţii actului, ea există în continuare, cel puţin din partea surorilor vitrege, care pot cere atît reducţiunea în privinţa imobilului, cît şi raportul donaţiei făcută fratelui lor. Nu vor trebui să dovedească nimic. Fiica beneficiară a contractului de vînzare cu rezerva uzufructului va fi ţinută să probeze plata preţului. Donaţia făcută fratelui nueste, în sine, o dovadă a primirii preţului, ci mai degrabă o dovadă a faptului că părinţii au înţeles să-şi gratifice copiii comuni în detrimentul surorilor după tată.

Liviu S.Bordaş

Subiectul a mai fost dezbătut. Cred că la un topic postat tot de tini.

themis, utilizator
Pai dragii mei in cazul meu ce s-ar mai putea face?
Gasiti-mi va rog o solutie sa fie ok pt. toata lumea.
Trebuie sa fie o solutie pt. acest caz, nu?