avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1647 soluții astăzi
Forum Activitate Elenarom

Activitate Elenarom



Elenarom a scris:


Dar intrebarea ei este alta!!!

Poate lua din casa inainte ca el sa depuna la notar cererea de divort lucrurile pe care au convenit in scris de comun acord ca le poate lua?
Cu alte cuvinte , este legal sa le ia inainte ca sa existe cererea depusa la notar sau poate fi acuzata ca face ceva ilegal?

se vor stradui sa ramana in casa in intervalul de 30 zile pana la pronuntarea definitiva a divortului la notar.
Daca pleaca mai devreme de pronuntarea definitiva, e posibil ca sotul sa isi retraga cererea si sa o lase asa, agatata fara pensie.
In fond si a atins scopul , acela de a o determina sa plece cu copiii.
Insa in acest interval de 30 zile doreste sa amenajeze noua locuinta ca sa fie pregatita pt copii.





gi-jane2 a scris:

a fost sfatuita sa nu bage ea divortul,

ok, daca asa a fost sfatuita... sa astepte pana s-o hotari el, ce sa zic



Dar intrebarea ei este alta!!!

Poate pleca din casa inainte ca el sa depuna la notar cererea de divort cu lucrurile pe care au convenit in scris de comun acord ca le poate lua?
Cu alte cuvinte , este legal sa le ia inainte ca sa existe cererea depusa la notar sau poate fi acuzata ca face ceva ilegal?


gi-jane2 a scris:

a fost sfatuita sa nu bage ea divortul,

ok, daca asa a fost sfatuita... sa astepte pana s-o hotari el, ce sa zic


gi-jane2 a scris:

da, le poate lua si se poate muta.
ce nu inteleg eu , e de ce asteapta sa depuna el cererea de divort si nu o depune ea la instanta daca nu il face sa se prezinte la notar, oricum, in instanta e si mai ieftin.


Nu e vorba de instanta judecatoreasca , el a vrut divort prin notar , cunostinta mea a fost de acord pt ca in max 30 zile divortul se pronunta definitiv .
In plus un proces in instanta , dureaza mai mult, trauma copiilor este mai mare, consumul nervos este mai mare .
El a tinut mortis notar pt ca vrea cheltuieli cat mai mici.


Din cate am inteles ,el o da afara din casa ,el doreste acest divort, a fost sfatuita sa nu bage ea divortul, ca el sa isi asume acest fapt.
Revin cu relatarea siruatiei actuale din familia cunostintei , mama a doi copii minori care locuieste impreuna cu copiii si sotul in casa acestuia.
In perioada scursa de atunci sora si cumnatul lui au incercat sa medieze conflictul si i -a convins sa mai faca o incercare.
Nu a mers!
Sotul si-a mai renovat o casa, este plin de datorii si in conditiile astea contributia lui financiara la intretinerea copiilor este insuficienta .
In plus nu ii ingrijeste , nu are nici -un aport la educatia lor, (singurele discutii au ca subiect denigrarea mamei ) nu ajuta cu nimic la mentinerea curateniei , la cumparaturi, etc
De doua luni a reluat si circul cu datul afara din casa .
Si o face cu vorbe f. grele si amenintari de genul ca ii va face mult rau , ca ii da in scris ca nu are nici o pretentie la copii.
Si tot dezmatul asta de vorbe are loc de fata cu copiii, pe care nu are nci -o dorinta sa ii menajeze!


Toata aceasta situatie a creat o situatie toxica pentru copii ,ceea ce a hotarat-o pe cunostinta mea sa accepte divortul la notar.
Si pt ca prin notar nu se poate sa renunte la copii , sotul a fost nevoit sa accepte custodia comuna, doua vizite pe luna , copiii la mama in ap cu 3 camere apartinand bunicii materne,
care bunica s- a implicat mult in ingrijirea copiilor
In plus pensie alimentara.

Cunostinta mea si sotul ei au mai cazut de acord asupra unor bunuri pe care mama sa le ia din casa pe baza unui proces verbal semnat de amandoi neautentificat de notar.

Situatia actuala este urmatoarea:
Sotul tergiverseaza depunerea la notar
a cererii de divort, o tot amana dar face tot felul de presiuni asupra copiilor.

Mama vrea sa se mute cat mai repede, dar ar vrea sa ia acele lucruri din casa ca sa amenajeze noua locuinta a copiilor .


Intrebare.

Poate lua acele lucruri ( dulapuri, etc) inainte ca el sa introduca la notar cererea de divort? Deocamdata el trage de timp , situatia este tensionata , copiii sunt stresati .
Am specificat faptul ca exista acel proces verbal care ratifica intelegerea de comun acord cu privire la lucruri.
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc mult
Răspuns la discuția Succesiune
Mulțumesc f. mult .
Si mai am o întrebare:
Daca din aceasta succesiune , unicul moștenitor este cumnata noastră, cum se repartizează cheltuielile notariale?
Notarul ne- a anunțat pe noi surorile ca avem de plătit taxa de 300 euro.
Discuție Succesiune
Referitor succesiune după frate

Fratele meu a decedat in 2012 fara sa aibă copii A rămas sotia lui , sora mea si eu , in calitate de surori..
Înțelegerea noastră a fost ca sotia sa aibă drepturi depline asupra casei in care locuia fratele nostru si ea, ea urmând sa nu revendice drepturi asupra părții de moștenire care ii revenea fratelui de pe urma mamei noastre.
Înțelegerea era pt mine si sora mea de bun simt, cu atât mai mult cu cat nu am contribuit nici macar cuno cărămidă la locuință lor.
Am așteptat -o pe cumnata noastră sa deschidă succesiunea,
Nu a zis nimic de asta, iar noi ne am jenat sa o întrebam ceva, de teama ca am putea fi bănuite ca vrem sa calcam înțelegerea.
Nici nu am avut nici-o graba pana anul acesta, când ne am hotărât sa vindem casa de la tara , care a rămas după mama noastră.
Din păcate , in actul de moștenire figuram : sora mea, fratele meu si eu.
Pana nu se face succesiunea după fratele nostru nu putem face nici o mișcare

Am anunțat -o pe cumnata care ne a spus ca ea a făcut succesiunea. numai pentru casa ei in termenul legal de 6 luni, motivând ca avea act de moștenire după fratele nostru.
Pe noi nu ne a anunțat ca a deschis atunci succesiunea Daca ne ar fi anunțat , am fi pledat pentru rezolvarea întregii succesiuni, in termenul de 6 luni

1. Prima intrebare:
Noi. surorile , trebuiam sa fim anunțate ca a fost deschisa succesiunea?
Macar sa nu fim acum ( au trecut 10 ani de la decesul fratelui) in situația de a plati o taxa mult mai mare .

2. A doua întrebare:

Cumnata noastră poate renunța la ce i a revenit fratelui din moștenirea mamei noastre?
Sau nu ,si atunci este coproprietar alaturi de mine si sora mea ?

La rugămintea noastră , face acum completarea la succesiunea deschisa acum 10 ani
Luni trebuie sa ne prezentam la notarul la care face completarea de succesiune

Buna seara.
O cunoștință, mama a doi copii minori locuiește împreună cu soțul in casa acestuia.
De ceva vreme ,soțul se poarta foarte urat si nu pierde ocazia sa ii spună sa plece din casa.
Ea a zis ca nu va pleca decât prin divorț si partaj. De asemenea dorește sa știe motivul invocat de soț pt divorț.
Soțul dorește un divorț la notar , partajul nu ii convine pentru ca locuință este renovata integral in timpul celor 13 ani de casnicie ,cu efortul material comun al amândurora. In felul acesta va trebui sa ofere o despăgubire mult mai mare decât aceea pe care o impune acum.
Întrebare:

Cat de legal este ca el sa o forțeze sa plece cu copiii înainte de clarificarea stării lor civile?

Are vreo posibilitate sa se apere legal împotriva acestei presiuni ?
O ultima intrebare:
1.Cel care face creditul ipotecar pe cota de 10% din valoare este proprietar pe cota de 10 % sau dreptul de proprietate se extinde asupra întregului apartament?

Doresc f mult sa ii ajut pt ca mai au si alte credite , copii la școală. In același timp nu îmi doresc sa pierd prosteste acești bani.
Deci cum as putea rezolva problema legal?
In contractul de cumpărare se poate stipula in clar ca plătesc ratele la banca cat trăiesc ?

Sau ce alta modalitate legala as avea sa nu dau degeaba banii?

Varianta de a ma imprumuta pe mine cu contravaloarea celor 10 procente nu cred ca ii convine ginerelui meu.