avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1331 soluții astăzi
Forum Activitate vandreea

Activitate vandreea

Si daca nu este o asociatie, un reprezentant al blocului, un administrator macar, nimeni care sa raspunda atunci ce e de facut?
Speram sa existe o posibilitate sa vad acele conditii oriunde in alta parte numai nu la acesti oameni cu care nu ma pot intelege. Oricum va multumesc pentru raspuns.
Domnule Grecu, astfel cum am precizat, sistarea s-a produs in urma unei restante in cuantum de 50.000 de lei, este de la sine inteles ca daca s-ar fi platit nu s-ar fi ajuns la o asemenea situatie. Eu nu vreau un raspuns la intrebarea "De ce s-a sistat caldura?" ca de acest lucru am reusit sa ma prind singura, eu am nevoie de un temei de drept care sa ma faca sa inteleg care sunt conditiile in care se sisteaza si nu motivul.
Referitor la conducere, este cert ca la un moment dat a existat o asociatie de proprietari constituita conform legii, blocul nu este construit ieri, problema este cat se poate de recenta. Am precizat si in mesajul principal ca, anterior, de problemele de administratie, s-a ocupat o societate, adica o persoana juridica, doar ca, de atunci, nu se mai ocupa nimeni. Nu exista intelegere in niciun fel, este nevoie de o autoritate care sa intervina.
Am sa iau in considerare sfatul dumneavoastra si am sa fac totusi o sesizare catre primaria sectorului 3.
Buna ziua,
M-am mutat de curand intr-un apartament din sectorul 3, plecand dintr-un bloc cu 7 scari in care administratorul era aproape dictator si nu se punea problema restantelor in cuantum mare (pentru ca imediat se facea actiune in instanta) am ajuns intr-un bloc de 10 etaje cu o singura scara (dar cu 10/13 apartamente pe etaj) in care nimic nu este la locul lui.

Situatia este in felul urmator,
- ieri s-a sistat furnizarea de apa calda si caldura din cauza restantelor de aproape 50.000 RON, aceste restante sunt adunate in proportie de 90% de la 2 apartamente respectiv ~30mii unul si ~15mii celalalt. Pana aici pare simplu, conf. art. 50 din Legea 230/2007 asociatia de proprietari ar trebuii sa faca actiune in instanta (ca doar e gratuit) doar ca in acest bloc asociatia de proprietari este "relativa".

- Mai precis, exista sigur o doamna casiera care ia banii, (dansa este angajata din afara blocului si presteaza pentru 1500ron o data pe saptamana, aceste servicii pentru locatari), apoi, exista o doamna care din cand in cand isi asuma calitatea de administrator, cand nu vrea dansa sa fie administrator, mai raspunde un batranel, (dar doar daca este nevoie de o cheie de la subsol, de oprirea apei pe un tronson in caz de urgenta si alte asemenea situatii), in rest nimeni nu stie nimic.

- Mai mult decat atat, in trecut, a existat o societate ce se ocupa de administratie, care, dupa ce s-a indestulat din platile facute de locatari a disparut fara urma si acum tot locatarii sunt pusi sa plateasca ce s-a furat.

Avand in vedere situatia expusa as dorii, daca poate cineva, sa ma indrume intr-un fel in care sa pot indrepta lucrurile fara sa ma mut, astfel, pe scurt, intrebarile ar fi dupa cum urmeaza:
1. Se poate sista caldura si apa calda pe perioada iernii? - avand in vedere ca suntem in ultima saptamana din luna noiembrie iar afara temperatura scade spre sub 0 grade noaptea, mi se se pare o masura exagerata dar nu stiu unde sa caut temeiul legal.
2. Atat timp cat asociatia de proprietari este nelegal constituita (practic nu exista) se poate face totusi sesizare in baza legii 230/2007 ce priveste înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari? Si daca se poate face ceva in sensul asta, unde trebuie sa ma adresez?
3. Referitor la societatea ce se ocupa in trecut de administratie, cum ar putea fi trasa la raspundere? - Mentionez ca, personal, nu cunosc vreo informatie despre aceasta pentru ca m-am mutat ulterior dar cu toate acestea tot sunt buna de plata.

Astept orice fel de informatie utila.
Va multumesc.
Am de rezolvat un subiect pentru sesiune care suna exact asa "vanzarea cu clauza tontiniana" am cautat si eu semnificatia cuvantului apoi detalii pe google despre clauza asta si nu am gasit nimic, din raspunsul dumneavoastra inteleg ca nu eu sunt de vina ca nu gasesc raspunsul ci persoana care a redactat subiectele. Va mulumesc, m-ati ajutat mai mult decat pare. O seara placuta.
Buna seara, va rog frumos daca se poate sa imi explicati si mie daca la contractul de vanzare exista clauza tontiniana/tontina si daca exista ce inseamna sau la ce se refera pentru ca nu reusesc sa gasesc nimic referitor la aceasta posibila clauza. Va multumesc