Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauza tontiniana/tontina in contractul de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauza tontiniana/tontina in contractul de vanzare-cumparare

Buna seara, va rog frumos daca se poate sa imi explicati si mie daca la contractul de vanzare exista clauza tontiniana/tontina si daca exista ce inseamna sau la ce se refera pentru ca nu reusesc sa gasesc nimic referitor la aceasta posibila clauza. Va multumesc
Tontine ar fi in limba franceza renta viagera. reveniti cu detalii, caci unul este contractul de vanzare cumparare si altul de renta viagera desi ambele sunt translative de proprietate.
Am de rezolvat un subiect pentru sesiune care suna exact asa "vanzarea cu clauza tontiniana" am cautat si eu semnificatia cuvantului apoi detalii pe google despre clauza asta si nu am gasit nimic, din raspunsul dumneavoastra inteleg ca nu eu sunt de vina ca nu gasesc raspunsul ci persoana care a redactat subiectele. Va mulumesc, m-ati ajutat mai mult decat pare. O seara placuta.