Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie/contract?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie/contract?

O persoana are 2 apartamente. Pe unul se afla o ipoteca de rang 1, iar pe celalalt ar dori sa-l dea fiicei, cadou de nunta, care s-a casatorit de curand.
Cum este mai bine sa procedeze? Sa-i faca o donatie(pt. a nu-l include pe ginere) sau sa incheie un contract de vc?
In cazul in care, ipotetic vorbind, valoarea ipotecii ar scadea, banca ar putea cere anularea donatiei sau a contractului?
Cum este mai bine sa faca?

Sa o luam cu inceputul.

Ca sa doneze, dl va doña pe cel care nu l are ipotecat!

Daca doreste sa nu l includa si pe ginere poate face donatie fi ei, e si scutit de impozit! Si daca doreste sa l includa pe ginere poate sa l gratifice si pe el in donatie, adica sa Ie doneze la amandoi.
Contract vanzare cumparare , obligat Devine bun comun, si se plateste si impozit pe tranzactie.
Buna seara !
Se poate dispune in orice mod de catre proprietarul imobilului prin incheierea unui act translativ de proprietate (donatie, vanzare-cumparare etc) .
Banca nu poate solicita (cu succes) anularea actrului translativ de proprietate ...
La ce se refera actul translativ de proprietate? N-am inteles ce ati spus.
sa faca donatie, daca nu vrea ca ginerele sa aiba dreptul.
creditorul nu va putea reusi sa atace actul daca o perioada de ceva timp isi va achita ratele
Actul translativ de proprietate este acel act din care un bun iese dintr un patrimoniu si ajunge in alt patrimoniu. A muta, a transfer a....

Example contract vanzare cumparare, donatie, contract renta viagera, contract intretinere,