avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie/contract?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie/contract?

O persoana are 2 apartamente. Pe unul se afla o ipoteca de rang 1, iar pe celalalt ar dori sa-l dea fiicei, cadou de nunta, care s-a casatorit de curand.
Cum este mai bine sa procedeze? Sa-i faca o donatie(pt. a nu-l include pe ginere) sau sa incheie un contract de vc?
In cazul in care, ipotetic vorbind, valoarea ipotecii ar scadea, banca ar putea cere anularea donatiei sau a contractului?
Cum este mai bine sa faca?

Cel mai recent răspuns: ContSters141818 , utilizator 22:38, 29 Iulie 2011
Sa o luam cu inceputul.

Ca sa doneze, dl va doña pe cel care nu l are ipotecat!

Daca doreste sa nu l includa si pe ginere poate face donatie fi ei, e si scutit de impozit! Si daca doreste sa l includa pe ginere poate sa l gratifice si pe el in donatie, adica sa Ie doneze la amandoi.
Contract vanzare cumparare , obligat Devine bun comun, si se plateste si impozit pe tranzactie.
Buna seara !
Se poate dispune in orice mod de catre proprietarul imobilului prin incheierea unui act translativ de proprietate (donatie, vanzare-cumparare etc) .
Banca nu poate solicita (cu succes) anularea actrului translativ de proprietate ...
La ce se refera actul translativ de proprietate? N-am inteles ce ati spus.
sa faca donatie, daca nu vrea ca ginerele sa aiba dreptul.
creditorul nu va putea reusi sa atace actul daca o perioada de ceva timp isi va achita ratele
Actul translativ de proprietate este acel act din care un bun iese dintr un patrimoniu si ajunge in alt patrimoniu. A muta, a transfer a....

Example contract vanzare cumparare, donatie, contract renta viagera, contract intretinere,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce inseamna donatie? georgetagabor georgetagabor Buna ziua , as vrea va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: Parintii mei vor sa imi doneze o casa cu uzufruct viager pe ei, , va rog sa imi spuneti daca ... (vezi toată discuția)
Donatie sau act vanzare cumparare nitucornel nitucornel Buna ziua. As dori sa stiu ce poate fi mai bine facut in cazul in care mama vrea sa treaca casa si terenurile aferente acesteia, fiicei. Mentionez ca mama a ... (vezi toată discuția)
Succesiune elyada elyada Buna ziua,am mostenit impreuna cu fratele meu,3\16 dintr-un imobil,as dori sa va intreb daca in momentul desfasurarii succesiunii,as putea sa trec totul pe ... (vezi toată discuția)