Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie sau act vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie sau act vanzare cumparare

Buna ziua. As dori sa stiu ce poate fi mai bine facut in cazul in care mama vrea sa treaca casa si terenurile aferente acesteia, fiicei. Mentionez ca mama a dobandit casa in urma succesiunii iar fiica este unic mostenitor.
Va multumesc.
intotdeauna este mai bine act de vanzare cumparare, deoarece est emult mai greu de anulat , fiind un act cu titlu oneros....eventual poate trece clauza de intretinere.
Daca fiica este singurul copil si bunul este dobandit prin succesiune, este bun propriu al mamei si l poate instraina cum doreste. Donatia poate fi atacata numai de sotul supravietuitor la decesul mamei dvs pentru incalcarea rezervei succesorale a acestuia, cerand reductiunea liberalitatior excesive pentru ce incalca acea rezerva. Donatia are avantajul ca este scutita de impozit, fiind rude de grad 1 .
Vanzarea insa poate fi si ea atacata de acelasi sot supravietuitor la decesul mamei dvs ca fiind o donatie deghizata, deci vanzare presupune un pret real serios si sa aveti si cum sa dovediti ca pretul a fost dat. in ceea ce priveste contractul d evanzare cu orice clauza, uzufruct, intretinere..., contractul de renta viagera si contractul de intretinere se prezuma a fi donatii deghizate conform NCC . sarcina probei incumba celui care invoca aceasta prezumtie.
Daca sotul supravietuitor este insa tatal dvs si sunteti singurul copil nu cred ca este vreo problema in a dona mama dvs.
In urma decesului sotului (acum sase ani) mama a obtinut prin succesiune bunurile pe care vrea sa le doneze ficei. Mai poate intampina probleme din partea cuiva ?Neamurile sotului decedat?
Va multumesc.
Dupa actul de donatie,la moartea mamei se mai face din nou succesiune?