avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1663 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ziua, În 2013 părinții vând un apartament uneia ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ziua, În 2013 părinții vând un apartament uneia din fiice, ...

ziua,
În 2013 părinții vând un apartament uneia din fiice, contract de vânzare cumpărare cu uzufruct viager.
Cealaltă fiică primise deja în 1995 bani pentru cumpărarea unui apartament, bani care au rezultat după vânzarea unei case (cea în care s-au născut și crescut cele 2 fiice). Din vânzarea casei s-a mai cumpărat și un apartament, unde au locuit părinții cu cealaltă fiică.
In 2016, tatăl celor 2 fiice moare.
In 2019, mama supraviețuiește unui atac cerebral și își va muta domiciliul la prima fiică (cea care a primit banii pentru cumpărarea unui apartament în 1995)
Apartamentul vândut în 2013, rămâne gol și gol este și în prezent, fata locuind în altă parte.
Prima fiică dorește să atace în instanță actul de vânzare-cumpărare din 2013.
Există vreun termen legal (5 ani, 10 ani) când încă mai ai voie să ataci acel act de vânzare-cumpărare?
Cel mai recent răspuns: Ålesund , utilizator 16:56, 20 Septembrie 2023
Nu pot copii ataca în instanță actele notariale perfectate de părinți, atât timp cât părinții/proprietarii trăiesc.
Dacă actul este de vânzare/cumpărare cu clauză de întreținere, cea care îl poate ataca pentru reziliere este chiar mama.

Nu există un termen, dar doar proprietarul (mama) îl poate ataca contractul în instanță, nu fica ei.
Ultima modificare: Marți, 19 Septembrie 2023
Dapix, utilizator
Dvs il puteti ataca dupa decesul mamei, dar ce motiv aveti?


Dapix a scris:

Nu pot copii ataca în instanță actele notariale perfectate de părinți, atât timp cât părinții/proprietarii trăiesc.
Dacă actul este de vânzare/cumpărare cu clauză de întreținere, cea care îl poate ataca pentru reziliere este chiar mama.

Nu există un termen, dar doar proprietarul (mama) îl poate ataca contractul în instanță, nu fica ei.

Fiica cea mare vrea să atace actul de vânzare-cumpărare pentru a anula acel act, motivând că mama după accidentul vascular a locuit la ea.
Dar tot ea este cea care i-a interzis surorii să intre în casa ei să o ajute pe mamă și chiar pe soră în întreținerea și îngrijirea mamei.
Ea vrea acel apartament, dar uită că ea și-a primit partea ei pentru a cumpăra o casă și fiind foarte supărată pe sora ei vrea să o facă să sufere.
Deci avem de-a face cu dușmănie între surori.
Cât trăiește mama, nu poate ataca în instanță actul făcut surorii sale.
Ultima modificare: Marți, 19 Septembrie 2023
Dapix, utilizator


Dapix a scris:

Deci avem de-a face cu dușmănie între surori.
Cât trăiește mama, nu poate ataca în instanță actul făcut surorii sale.

Mulțumesc mult pentru informațiile oferite!
Da, ea vrea să se răzbune pe sora ei!
Deci, după moartea mamei ar putea începe un proces împotriva surorii (va ataca acel act de vânzare-cumpărare).
De asta am întrebat dacă există vreun termen după care acest act de vânzare-cumpărare să nu mai poată fi atacat.
Dar dacă se va vinde acest apartament în timpul vieții mamei și cu acordul ei va trebui să se împartă suma obținută între cele două surori? Sau sora titulara a apartamentului poate face ce vrea cu banii obținuți din vânzarea apartamentului?

Alte discuții în legătură

Am vândut un imobil pe care l-am cumpărat, cu clauze, de la mama. sora mea îmi spune că mă va da în judecată pentru partea ei, trebuie să-i dau ceva? cristina12345679 cristina12345679 Buna ziua, Eu si mama mea am facut un contract de vanzare cumparare in anul 2008 cu clauza de intretinere si uzufruct viager si suma de 8000 de euro cash ( ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! suntem 3 surori, cea mare nu tine legatura cu noi ... Ralucaa08 Ralucaa08 Buna ziua! Suntem 3 surori, cea mare nu tine legatura cu noi nici cu mama noastra de mai bine de 15 ani refacandu-si viata (tatal fiind decedat) iar mama ne-a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, vreau ca cumpar un apartament cu banii cash.proprietara ... Silviu111 Silviu111 Buna ziua, vreau ca cumpar un apartament cu banii cash.Proprietara a dobândit apartamentul: 50% prin moștenire de la tatal sau (mama, fratele și sora au ... (vezi toată discuția)